Bin Kere De Yargılasanız, Dokunamayacaksınız Suçsuzluğumuza!

Yazar- MO İstanbul 26 Ocak 2021 Salı

Gezi Davasında yargılanan, aralarında üyelerimizin de bulunduğu 9 kişi hakkında verilen beraat kararlarının İstinaf Mahkemesi tarafından bozularak yeniden yargılama kararı verilmesi üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 25 Ocak 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Bin Kere De Yargılasanız, Dokunamayacaksınız Suçsuzluğumuza!

Aralarında üyelerimiz Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ile avukatımız Can Atalay’ın da bulunduğu 9 kişi hakkında Gezi Davası’nda verilen beraat kararının istinaf mahkemesinde bozulmasının hukuka sığar yanı bulunmamaktadır.

Bugüne kadar Gezi Direnişi’ne ilişkin açılan tüm davalar beraatle sonuçlanmış, Gezi Direnişi’ni karalamaya ve kriminalize etmeye yönelik tüm suçlamaların asılsız olduğu defalarca ortaya çıkmıştır.

İstinaf Mahkemesi tarafından verilen bu karar, geçmiş yargı kararlarının tanınmaması anlamına geldiği gibi, hukukun en temel ilkelerinden biri olan “aynı suçlamayla iki defa yargılanmama” hakkının ihlali anlamına da gelmektedir.

İstinaf Mahkemesi verdiği bu kararla, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “barışçıl toplantıların düzenlenmesinin, organize edilmesinin ve bunlara katılınmasının suçlama konusu olmaması gerekir” kararını da açıkça yok saymaktadır.

Daha önce bin kere söyledik, bin kere daha söylemekten geri duymayacağız: Gezi bu ülkenin başına gelen en güzel şeydir. Gezi bu ülkenin en masum, en insani, en saf halk direnişidir.  Gezi Direnişi bu topraklarda ağaca, doğaya ve kamusal mekanlara sahip çıkma iradesinin zirvesidir. Gezi Direnişi insanlığın ortak değerlerine, haklara ve özgürlüklere sahip çıkmanın hikayesidir. Gezi direnişi toplumun her kesiminden insanın bir arada yaşamasının, paylaşmasının ve dayanışmasının en güzel örneğidir.

Bin kere de yargılasanız, bu onurlu halk hareketini siyaset güdümlü davalarla kirletmeyi başaramayacaksınız!

EMİN KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Yazar- MO İstanbul 26 Ocak 2021 Salı