Ana Sayfaya Dön

Kent Düşleri Atölyeleri


Kent Düşleri Atölyeleri-XV Programı

1 Temmuz 2022

Bu yılki teması “KENTSEL BOŞLUK” olarak belirlenen Kent Düşleri Atölyeleri-XV, 18 Temmuz -12 Ağustos arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 5 ayrı yürütücü grubu eşliğinde gerçekleştirilecektir.

Gruplara öğrenciler, Kent Düşleri Atölyeleri Çalışma Grubu tarafından dağıtılacaktır.

Atölye toplam 4 hafta sürecek olup, hafta içi her gün 10:00-18:00 arasında gerçekleşecektir. Atölye gruplarının her biri atölye teması olan “KENTSEL BOŞLUK” u kendi yöntemi, çalışma düzeni ve işleyişi ile ele alacağından atölye programları öğrencilerin bulundukları atölyeye göre değişim göstermektedir.

Grup çalışmaları dışında 1 aylık atölye süresince ortak seminerler ve atölyeler düzenlenecektir.

Daha önceki yıllarda yapılmış Kent Düşleri Atölyeleri çalışmalarını ve programlarını incelemek isterseniz http://www.mimarist.org/ adresi üzerinden ‘Kent Düşleri Atölyeleri’ sekmesine tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

“KENTSEL BOŞLUK” temasını yeniden okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Atölye programı için buraya tıklayabilirsiniz…


Kent Düşleri Atölyeleri “Kesin Kayıt” Duyurusu

30 Haziran 2022

Bu yılki teması “KENTSEL BOŞLUK” olarak belirlenen Kent Düşleri Atölyeleri’nin 29 Haziran 2022 itibariyle ön kayıt başvuruları tamamlanmıştır. Atölyeye katılmaya hak kazanan katılımcılara mail ile dönüş sağlanmıştır. Başvuruda bulunan katılımcıların maillerini kontrol etmesi gerekmektedir.

Kesin kayıt için ön başvurusu kabul edilmiş katılımcıların mailin ekinde bulunan formu 5 Temmuz 2022 Salı gününe kadar doldurarak bizlere dönüş yapması gerekmektedir. Aksi halde başvurular geçersiz sayılacaktır.


Genel bilgiler

– Kent Düşleri Atölyeleri XV, 18 Temmuz – 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binasında gerçekleştirilecektir.

– Kent Düşleri Atölyelerine katılım için Mimarlar Odası öğrenci üyesi olmak yeterlidir.

– Öğrenci üye olmayan katılımcılar kesin kayıttan önce öğrenci üye kayıtlarını yaptırabilirler.
Farklı bölümlerde okuyan öğrenciler doğrudan ön kayıt formunu doldurabilirler.

– Atölyeler ücretsizdir. Başvuru formunu eksiksiz dolduran her öğrenci, herhangi bir elemeye tabi tutulmaksızın kontenjan dolana kadar kayıt yaptırma hakkına sahiptir.

– Üniversitelerin onay vermeleri durumunda Kent Düşleri Atölyeleri staj kapsamında değerlendirilebilmektedir. Öğrenciler staj konusunda detaylı bilgiyi üniversitelerinden edinebilirler.

Başvuru ve Kontenjan:

– Farklı yarıyıl düzeylerinin buluştuğu Kent Düşleri Atölyelerine ön kayıt için son başvuru tarihi 29 Haziran 2022, kesin kayıt için son başvuru tarihi 5 Temmuz 2022 olarak belirlenmiştir.

– Atölyelere katılmak isteyen öğrencilerin, linkte yer alan başvuru formunu doldurarak 29 Haziran 2022 tarihine kadar ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ön kayıt yaptıran tüm öğrenciler kesin kayıt yaptırma hakkına sahip olacaktır.

– Ön kayıt işlemini tamamlamış öğrencilere kesin kayıt formu mail olarak gönderilecektir, veya Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesine gelerek te kesin kayıt formunu doldurabilecektir.

5 Temmuz 2022 tarihine kadar kesin kayıt formunu dolduran öğrencilerin tümü atölyelere katılmaya hak kazanacaklardır.

– Atölyelerin toplam kontenjanı 80 kişi ile sınırlıdır. 70 mimarlık bölümlerinden + 10 farklı bölümlerden öğrenci alınacaktır. Ayrıca okul ve dönem kontenjanları da belirlenmiştir. Başvurulardaki yoğunluğa göre bu kontenjanlar dikkate alınacaktır.

– Atölyelere katılım için 1. sınıfı bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

Staj:

Atölyelere staj kapsamında katılan öğrencilerin aşağıdaki konulara özen göstermesi gerekmektedir:

– Staj başvuru formlarının eksiksiz doldurulmuş olması ve onay sonrası bir kopyasının Oda’ya bırakılması,

– Atölye çalışmaları süresince staj defterlerinin düzenli doldurulması,

– Atölye sonunda staj defteri ve staj değerlendirme formunun Oda tarafından onaylanmadan önce grup yürütücülerinden en az birine onaylatılması,

– Atölye bitiminden itibaren en fazla iki ay içerisinde staj defterlerinin Oda onayına sunulması.