Haydarpaşa Garı Güncesi

Yazar- MO İstanbul 9 Temmuz 2023 Pazar

Günce, ters kronolojik akış ile paylaşılmaktadır.

Haydarpaşa Dayanışması’nın mimarist.org’ta yayımlanan eylem, etkinlik ve açıklama içeriklerinden derlenen mücadele güncesi:

9 Temmuz 2023

Haydarpaşa Garı’nda 600. Pazar Nöbeti: Haydarpaşa Garı Mücadelemiz Sürecek

Haydarpaşa Dayanışması tarafından 11 yıldır aralıksız olarak sürdürülen Pazar Nöbetlerinin 600. haftasında bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 9 Temmuz 2023 Pazar günü Haydarpaşa Garı’nda bir araya gelen dayanışma üyeleri, “Haydarpaşa Garı Mücadelemiz Sürecek” dedi. Açış konuşmasını Ayşen Dönmez’in yaptığı pazar nöbetinde TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ile Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu da söz alarak görüşlerini paylaştılar. Kadıköy Belediyesi’nin önceki dönem belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı pazar nöbetinde basın açıklamasını TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen okudu. Açıklama için buraya tıklayabilirsiniz…

 

4 Aralık 2022

Haydarpaşa Dayanışması, 4 Aralık günü 569. Pazar eylemini gerçekleştirdi. Dayanışma tarafından okunan basın açıklaması için buraya tıklayabilirsiniz.

“Yaşadığımız coğrafyada politik rüzgârlar her geçen gün değişebildiği için yine de kritik bir anda bizi hızlıca harekete geçirmesi adına içimizde her daim küçük bir tereddüt ve şüphe tutmaya devam ederek ve Haydarpaşa Garı’nın yalnızca hızlı trenlere değil, Marmaray hattına ve konvansiyonel bölgesel trenlere de ev sahipliği yapmasını talep etmeyi sürdürerek mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi paylaşmak isteriz.”

Haydarpaşa Garı Haydarpaşa Dayanışmasına Kapatılamaz!

Restorasyon çalışmaları gerekçe gösterilerek Haydarpaşa Garı’nın pazar günleri 13.00-14.00 saatleri arasında Haydarpaşa Dayanışması’na kapatılması üzerine bileşenler tarafından 11 Temmuz 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

“16 yıldır Haydarpaşa Garı’nın kullanım değeri ve ulaşım işleviyle korunması için mücadele veren Haydarpaşa Dayanışması, sesini duyurmak için 5 Şubat 2012’den beri her pazar günü 13:00-14:00 arası, Haydarpaşa Garı’nda buluşarak sürekli bir eylemlilik içinde bulunmuştur.

Her türlü koşulda; yağmurda, karda, tatilde, bazen onlarca bazen yüzlerce kişiyle gerçekleştirilen Haydarpaşa pazar nöbetleri, Covid-19 pandemi sürecinin kısıtlamaları kapsamında; evlerden, balkonlardan, teraslardan ve bahçelerden yükselerek sosyal medyaya taşındı.

Pandemi kısıtlamalarının 1 Temmuz 2021’de sonlanması ile beraber, 4 Temmuz 2021’de 495. pazar nöbetini tekrar eski yerinde, herkesin ortak alanı olan Haydarpaşa Garı’nda yapmak üzere buluşan Haydarpaşa Dayanışması, güvenlik görevlilerince TCDD 1. Bölge Müdürlüğü tarafından konulmuş bir yasak nedeniyle içeri alınmadı.”


Haydarpaşa Garı Kısmen Değil, Tüm İşlevleriyle Kullanıma Açılmalıdır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 8 Şubat 2021 tarihinde Haydarpaşa Garı’nda incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı basın açıklamasında “Haydarpaşa Garı’nda son derece titiz ve nitelikli bir restorasyon çalışması yürütüyoruz. Gar sahasında devam eden arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkan tarihi değerleri halkımızla ve tüm dünyayla paylaşacağız. Bu kapsamda yeni bir çalışmamız var. Tarihi Haydarpaşa Gar alanı; Arkeopark Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir ilk olacak. İstanbul’un tarihine ışık tutan arkeopark, tarih turizmi açısından önemli bir çekim noktası haline gelecek. Restorasyon, müze ve arkeopark çalışmalarımız tamamlandığında Haydarpaşa Garı eskiden olduğu gibi demir yolu faaliyetlerine de yeni yüzüyle kısmen devam edecektir. Gar Binası ulaşım hattımızın bir parçası olarak halkımızın hizmetinde olacaktır. Bizlere bırakılan bu kıymetli mirası eski halinden daha iyi bir durumda, işlevleri artmış olarak canlılığıyla halkımıza açacağız”

ifadelerini kullanması üzerine Haydarpaşa Dayanışması 16 Şubat 2021 tarihinde yazılı bir açıklama paylaştı.


Haydarpaşa Dayanışması’ndan İBB’nin Yarışmalar Sürecine Dair Açıklama

Haydarpaşa Dayanışması, 15 Aralık 2020 tarihinde yazılı bir basın açıklaması yaparak, “Haydarpaşa Garı’nın ulaşım işlevinin yer almadığı Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’na itirazımız var” diye seslendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan yarışmalar sürecinin bir parçası olarak kurgulanan ve ilan edilen Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’na ilişkin görüşlerin ifade edildi açıklamanın tamamını okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

“Haydarpaşa Garı’nı gar olarak korumak için 15 yıldır mücadele eden, son 8 yıldır ve 465. haftadır her hafta pazar günleri nöbet tutan ve kapsamlı toplumsal kesimlerin iradesinin Haydarpaşa Garı’nın eskisi gibi ulaşım işlevinden yana olduğunu çoktan ispat etmiş bir sivil örgütlenme olan Haydarpaşa Dayanışması’nın sesine kulak verilmesinin kamusal bir görev ve zorunluluk olduğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar hatırlatıyoruz.”


Haydarpaşa Halkındır, Devredilemez, Satılamaz

20 Ekim 2019 tarihinde Haydarpaşa Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen İstanbullular, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki alanların ihaleye çıkartılarak usulsüz bir yöntemle Hezarfen Danışmanlık Şirketi’ne verilmesine karşı itirazını yükseltti.

“Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki bazı alanlar ve üzerindeki yapılar, TCDD tarafından “sözde” kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiralama ihalesine çıkarılmış, 2. Oturuma kalan İBB ortaklığı şirketler davet bile edilmeden, sudan bahanelerle ihaleden elenerek, ihale adrese teslim bir biçimde, Okçular Vakfı eski müdürünün şirketi olan Hezarfen Danışmanlık’a verilmiştir. Öncelikle belirtmek isteriz ki; Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ve geri sahaları bir bütündür. Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz, satılamaz.”


Haydarpaşa Dayanışması’ndan Çağrı: Haydarpaşa Hukuksuz İhaleye Feda Edilemez

Haydarpaşa ve Sirkeci Garları içerisindeki alanların usulsüz bir şekilde İBB’den habersiz olarak Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi’ne verilmesi üzerine Haydarpaşa Dayanışması tüm İstanbulluları 20 Ekim 2019 Pazar günü saat 13.00’da Haydarpaşa’da buluşmaya çağırdı.

Haydarpaşa Dayanışması’ndan Kamuoyuna Açıklama

Haydarpaşa Dayanışması, 2 Ekim 2019 tarihinde yazılı bir basın açıklaması yaparak,  Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki bazı alanların ve üzerindeki yapıların, TCDD tarafından kiralama ihalesine çıkarılacağı haberlerine ilişkin itirazlarını paylaştı.

“Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki bazı alanların ve üzerindeki yapıların, TCDD tarafından açıklanan ihale şartnamesinin içeriğinden de anlaşılacağı gibi “neredeyse alıcısı da belirlenmiş” bir şekilde “sözde” kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiralama ihalesine çıkarılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Son günlerde bu haberler “Sirkeci Garı ve Haydarpaşa Garı ihaleye çıktı” şeklinde yanıltıcı bir başlıkla basınımızda da sıkça yer almaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ve geri sahaları bir bütündür. Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz, satılamaz.” ifadelerinin yer bulduğu açıklama için başlığa tıklayabilirsiniz.


Toplum, Kent ve Çevre için Haydarpaşa Dayanışması 15 Eylül 2019 tarihinde bir araya gelerek yağmaya karşı mücadelenin 14. yılında taleplerini yinelediler. Pazar nöbetimizin 400. haftasında Haydarpaşa ve çevresini arkeolojik, kültürel, tarihi ve kamusal kullanış ve değerleriyle birlikte savunma konusundaki kararlı olduklarının altını çizen dayanışma gönüllüleri, bu konuda asla ödün vermeyeceklerini vurguladılar. Açıklamanın tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.


Haydarpaşa Dayanışması, 400. nöbet için tüm İstanbullulara çağrıda bulundu:

Haydarpaşa Gar ve Liman çevresindeki alanı sermayeye pazarlamak hedefi ile garın trenlerle yolcularla buluşmasını engelleyenlere inat “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” sözümüzü bir kez daha haykırmak için 400. Pazar Eylemimizde 15.09.2019 tarihinde saat 13.00 ile 14.00 saatleri arasında Haydarpaşa Gar’da buluşuyoruz.Kentin İçinde Kalan Yeşil Alanları, Yoğun Yapılaşmayla Talan Etmekten Vazgeçin!

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Haydarpaşa Dayanışması, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Kadıköy Kent Dayanışması ve Kadıköy Kent Konseyi 18 Haziran 2019 tarihinde Söğütlüçeşme Marmaray İstasyonu’nda gelerek Söğütlüçeşme tren istasyonu ve çevresindeki yeşil alanları kapsayan, toplamda 65 bin 370 metrekarelik alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni imar planına ilişkin basın açıklaması yaptı.

“Yapılan bu plan değişikliği ile Söğütlüçeşme tren istasyonu önünde kalan yeşil alan, demiryolu kullanıcılarının ulaşım ihtiyacının çok ötesinde, yapılacak AVM görünümlü gar binasına çeşitli ticari fonksiyonlar da verilerek yoğun bir yapılaşmanın önü açılmaktadır.

Planlama alanından geçen Marmaray, yüksek hızlı tren ve metrobüs hatları, mevcut durumda bile, günün her saatinde yaya ve araç sirkülasyonu açısından yoğunluk potansiyeline sahipken, ilave edilecek olan fonksiyonların getireceği yükü bu alanın kaldırabilmesi mümkün değildir.”

 


Haydarpaşa Mücadelemiz Sürüyor!

haydarpasa-gari

Yangının 5. Yılında: Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak!

tmmob 156643ed456849

Yangının 5. Yılında Haydarpaşa Garı’nda Buluşuyoruz

 Haydarpaşa Garı’nda 196. Pazar Oturma Eylemi

550-haydarpasa

Hukuk Dışı Haydarpaşa Liman ve Geri Sahası İptal Edildi

Haydarpaşa Dayanışması 21 Ağustos’ta Gar Merdivenlerinde

Demiryolu Taşımacılığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Trenlerimizi Beklemek İçin Haydarpaşa Garı’ndaydık
“18 Haziran 2015 Perşembe günü 12.30’da Haydarpaşa Garı’nda treni bekliyoruz” eylemi gerçekleştirildi.

Toplum, kent ve çevre için Haydarpaşa Dayanışması’nın kuruluşunun 10. yılında kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi. 22 Mayıs Perşembe günü 11.00’da Moda Kalkedon Cafe’de gerçekleştirilen basın toplantısında Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, BTS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş söz alarak süreci özetledi. Dünden bugüne, Haydarpaşa Garı tarihi ve mücadelesinin anlatıldığı bir sunumun da gerçekleştirildiği toplantıya Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı.

Haydarpasa-buyuk-insanligi-yardima-cagiriyor

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının 4. yılında meşalelerle, Kadıköy İskele Meydanı’ndan Haydarpaşa Garı’na yürüyüş düzenledi.

450-hd-2

“Yangının 4. yılında meşalelerimizle Gar’ımıza gidiyoruz. Haydarpaşa gardır, gar kalacak!” eyleminin çağrısı yapıldı.

Haydarpaşa Dayanışması yangının 4. yılında kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.

500-hd-27112014

Haydarpaşa Dayanışması,”Haydarpaşa’da Yangın Devam Ediyor!” sözüyle basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla basın toplantısına çağrı yaptı.

Yüksek Hızlı Tren projesiyle birlikte kapatılan Haydarpaşa Garı ve güzergahtaki diğer tarihi istasyonları savunmak için Kadıköy Boğa Heykeli’nde toplanan Kadıköylüler, Haydarpaşa Garı’na yürüdü.

“YHT tamamlanmadan açılmaması için, Haydarpaşa Garı’nın trensiz ve vapursuz kalmaması için, İstasyonlarımızın bizim kalması için , Ağaçlarımızın katledilmemesi için, Kentimizde bizimde söz hakkımız olduğunu için 22 Temmuz salı 20.00’de Kadıköy Altıyol’dan Garımıza yürüyoruz” diyen Haydarpaşa Dayanışması, eylem ve yürüyüşe çağrı yaptı.

Haydarpaşa Garı’nın çatısında 8 Kasım 2010’da çıkan yangınla ilgili davada, izolasyon çalışmasını yapan 2 işçi ve şirket sahibi 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Haydarpaşa Dayanışması, tarihi Haydarpaşa Garı’nda ”Tango Gecesi” düzenledi.

“Haydarpaşa garın işlevsizleştirilerek çevresindeki arazi ile birlikte yağmalanması girişimine tepkimizi göstermek için 27.10.2013 tarihi Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı’ndan Haydarpaşa garına yürüyoruz.” çağrısı yapıldı.

Toplum, Kent ve Çevre için Haydarpaşa Dayanışması tarafından düzenlenen, 20 Şubat 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da Kadıköy’den Haydarpaşa Gara yapılan meşaleli yürüyüş geniş bir katılımla gerçekleşti.

Haydarpaşa Güncesi:

Slayt1

Slayt2

Slayt03

Slayt4

Slayt5

Slayt6

Slayt7

Slayt8

Slayt9

Slayt10

Slayt11

Slayt12

Slayt13

Slayt14

Slayt15

Slayt16

Slayt17

Slayt18

Slayt19

Slayt20

Slayt21

Slayt22

Slayt23

Slayt24

Slayt25

Slayt26

Slayt27

Slayt28

Slayt29

Slayt30

Slayt31

Slayt32

Slayt33

Slayt34

Slayt35

Slayt36

Slayt37

Slayt38

Slayt39

Slayt40

Slayt41

Slayt42

Slayt43

Slayt44

Slayt45

Slayt46

Slayt47

Slayt48

Slayt49

Slayt50

Slayt51

Slayt52

Slayt53

Slayt54

Slayt55

Slayt56

Slayt57

Slayt58

Slayt59

Slayt60

Slayt61

Slayt62

Slayt63

Slayt64

Slayt65

Slayt66

 

Yazar- MO İstanbul 9 Temmuz 2023 Pazar

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Facebook Sayfası Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Twitter Sayfası Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Instagram Sayfası Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Youtube Kanalı Haber Besleme

Video Galeri