“B.E.N. Bakırköy: Bakırköy Etkinlik Noktası Alan Gezisi

Yazar- MO İstanbul 1 Mart 2017 Çarşamba

11 Şubat 2017 tarihinde “B.E.N. Bakırköy: Bakırköy Etkinlik Noktası” ULUSAL ÖĞRENCİ MİMARİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI alan gezisi gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu gezide öğrenciler yarışma alanı ile ilgili bilgilendirildi.

13.00’de Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliğinden hareket edildi ve Bakırköy’ün geçmişten günümüze gelen sokak dokusunun içinden geçilerek alana ulaşıldı. Yarışmada belirtilen sınırlar öncelikle keşfedildi daha sonra sınırların çevresi ile kurduğu etkileşim gözlemlendi. Daha sonra alan içinde bulunan tarihi yapılar detaylı olarak incelendi. Detaylı incelemelerin ardından temsilciliğe dönüldü ve orada yarışmanın konusu ve alana dair söyleşi yapıldı.

Bakırköy Meydanı’ndan sahile uzanan ve ilçe merkezinin ticari yoğunluğunu bünyesinde barındıran ana aks konumundaki Ebuzziya Caddesinin bir kısmı yaya yolu bir kısmı ise yaya ve araç yolu olarak kullanılmaktadır. Araç trafiğinin yoğun olarak aktığı İstanbul Caddesi bu ana aksı ortadan ikiye ayırmaktadır. İstanbul Caddesi’nin güneyinden başlayan ve hattı üzerinde Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nin de yer aldığı kesişime kadar yaya yolu olan Ebuziyya Caddesi, sahile kadar inen yaya ve araç yolu olarak devam etmektedir. Yarışma alanı, bahsi geçen kiliseleri ve yanındaki çay bahçesini de kapsayan bu kesişimde yer almaktadır. Ana arterin ortalarına denk düşen alan, meydanlaşma ve bir ara durak olarak Bakırköy kent yaşamını zenginleştirecek bir açık alan olma potansiyelini barındırmaktadır. Bu bölge Bakırköy’ün tarihinin göstergelerindendir ve bölgenin düzenlenerek bir tarih ve sanat meydanına dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Yarışmada; mevcutta bulunan yaya aksı, sanat/gençlik/tarihi merkezi ve kent mobilyaları ile birlikte kültür, tarih ve sanat meydanı oluşturulması ve etkinlik noktası çözümleri beklenmektedir.

Yarışmanın son teslim tarihi: 18 Nisan 2017

Yazar- MO İstanbul 1 Mart 2017 Çarşamba