Haydarpaşa onarılarak hizmete açılsın

Yazar- MO İstanbul 1 Aralık 2014 Pazartesi

Haydarpaşa onarılarak hizmete açılsın

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının 4. yılında meşalelerle, Kadıköy İskele Meydanı’ndan Haydarpaşa Garı’na yürüyüş düzenledi.

“Haydarpaşa trensiz ve vapursuz kalmayacak”, “O tren bu gara gelecek” pankartlarının açıldığı eylem Kadıköy İskele Meydanı’nda başladı. Meşalelerle Haydarpaşa Garı’na yürüyen kitle sık sık “Haydarpaşa gardır gar kalacak”, “Haydarpaşa halka kapatılamaz”, “Sermaye defol Haydarpaşa bizimdir” sloganlarını attı. Haydarpaşa Dayanışması, Validebağ Gönüllüleri, Yoğurtçu Parkı Forumu, Kadıköy Kent Dayanışması, Maltepe Forumu, Cevizli Tekel Dayanışması’nın da pankartlarıyla katıldığı eylem Kadıköy İskelesi’nde başladı. Ellerinde meşalelerle yürüyüşe katılan yüzlerce kişi “Haydarpaşa Gar’dır Gar Kalacak” , “Haydarpaşa Bizim, İstanbul Bizim” sloganlarını attı. Haydarpaşa’nın trensiz ve vapursuz kalmayacağını haykıran yurttalkar, ‘Haydarpaşa bizimdir’ dedi.

Üzerinde “Haydarpaşa gardır gar kalacak” yazılı çelengi Haydarpaşa Garı’nın giriş kapısına bırakan kitle daha sonra garın merdivenlerinde açıklama yaptı.

Haydarpaşa Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, 10 yıldır Haydarpaşa ve limanının yağmaya açacak projelere geçit vermeyediklerini belirtti ve “Bu nedenle Haydarpaşa Garı’nı sermayeye devredecek projenizin ilk adımı olan Haydarpaşa Garı’nda bilimsel, teknik ve hukuki olarak asla uygulanmaması gereken garın fiziksel bütünlüğünü ve güvenliğini tehlikeye sokacak olan çatıyı restoran gibi ticari kullanım dayatmanızdan derhal vazgeçip biran önce garımızı aslına uygun olarak derhal onarın” diye konuştu.

Yapıcı, İstanbul’un en önemli kültürel, tarihi, simgesel değeri olan Haydarpaşa garı ve çevresinin uluslararası emlak tacirlerine pazarlanma süreci 2003 yılından beri 11 yıldır kesintisiz olarak sürdüğünü hatırlattı. Garın Liman ve çevresinin Türkiye’nin en büyük özelleştirme projesi adı altında haraç mezat uluslararası pazara çıkartan AKP İktidarı tarafından bu yağma savaşı uğruna hiçbir fırsatı kaçırmadığını belirten Yapıcı,” Anayasaya evrensel hukuk kurallarına aykırı yasalar, yönetmenlikler, kararnameler, planlar, projeler tezgahlanmış Haydarpaşa garı, ve çevresi, asli işlevlerinden, trenlerinden ve vapurlarından kısası halktan kopartılarak kasıtlı bir yalnızlığa mahkum edildi “dedi.

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.


Yazar- MO İstanbul 1 Aralık 2014 Pazartesi