Yangının 5. Yılında “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak”

Yazar- MO İstanbul 7 Aralık 2015 Pazartesi

Yangının 5. Yılında “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak”

Haydarpaşa Dayanışması’nın çağrısıyla Kadıköy İskelesi’nde bir araya gelen dayanışma bileşenleri, Haydarpaşa Garı yangının 5. yılında bir yürüyüş ile protesto etti.

Kadıköy İskelesi’nde saat 12:30’da bir araya gelen Haydarpaşa Dayanışması üyeleri burada bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada;

“31 Ocak 2012’den beri ana hat trenlerimiz, yani Ankara’ya, Erzincan’a, Erzurum’a, Kars’a, Diyarbakır’a giden trenlerimizi Haydarpaşa Garı’ndan kalkmıyor. Tekrar hatırlıyoruz, 31 Ocak 2012, yani 4 yıla yaklaşan süreden beri Haydarpaşa Tren Garı’ndan ana hat trenleri kalkmıyor. Banliyö trenlerimiz 15 Haziran 2013’ten beri, yani 3 seneye yaklaşık bir zamandan beri trenlerimiz çalışmıyor. Bu süredir, Kadıköylüler, Maltepeliler, Pendikliler, Kartallılar otobüslerde, minibüslerde çile çekiyor. Haydarpaşa’dan tren kalkmayacak diyenler Haydarpaşa hakkında aylardır farkı farklı çalışmaları gazetelere haberleştiriyorlar. Bizler biliyoruz ki, Haydarpaşa gardır, gar kalacak.

Kasım 2010’den beri, Haydarpaşa Tren Garı’nın çatısı açıkta. Yağmurda, karda harap oldu. Gar’ın çatısı için projeler getirdiler. Dediler ki, kaçak kat çıkalım, üstüne cafe yapalım. Haydarpaşa Dayanışması davaları sonunda bu oyun bozuldu. Ve Haydarpaşa Tren Garı’na sahip çıkanlar, 2010’nun 5. yılında, Haydarpaşa Tren Garı’na yürüyorlar. 5. Yılda, Haydarpaşa Tren Garı’na yürüyerek Haydarpaşa’nın gar olduğunu hatırlatıyorlar. Kadıköylülerle birlikte, Üsküdarlılarla birlikte, İstanbullularla birlikte bir konserde bir araya geliyorlar.

Haydarpaşa Tren Garı’nda, 200 haftadır her Pazar 13:00’ten 14:00’e Haydarpaşa Tren Garı’na sahip çıkanlar, garın çevresinin kamusal alanların yağmalanmasına dur diyorlar. İstanbullular biliyorlar ki, Pendik Hızlı Tren Garı’ndan Kadıköy’e gelmek saatler sürüyor. Pendik Hızlı Tren Garı’ndan karşıya geçmek imkansız gibi bir şey. Haydarpaşa’ya ana hat trenleri gelene kadar her Pazar saat 13:00’ten 14:00’e kadar merdivenlerde Haydarpaşa’nın gar olduğunu bilmeyenlere anlatmak için birkez daha bir araya geldik. Buradan Tren Garı’na kadar yürüyeceğiz. Kadıköylüler Haydarpaşa’ya parayla girilmeye karşı olacaklar”, denildi.

Buradan gar önünde doğru yürüyüş gerçekleştiren dayanışma üyeleri yol boyunca sık sık ; “Gar Hastane Liman, yok mu yağmayı durduran!”, “Yağma yok, direniş var!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Haydarpaşa gardır, gar kalacak!” sloganları attı.

Burada ilk açıklamayı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İshak Kocabıyık yaptı. Kocabıyık;

“Bu ülke, bu topraklar ne yazık ki yangınlara alışık. Kimi zaman ormanlarımızı yaktılar, kimi zaman binalarımızı yaktılar, geçmişimizi yaktılar, kültürümüzü-tarihimizi yaktılar. Bunlar yetmediği zamanlarda ise canımızı yaktılar. Suruç’ta evlatlarımızı katlettiler. Canımız yandı. Diyarbakır’da bir barış elçisini kardeşimizi katlettiler, canımız yandı. 10 Ekim’de Ankara’da kardeşlerimizi elimizden aldılar, canımız yandı. Onun için, canımız o kadar çok yandı ki, bu gün burada olmamızın anlamı çok büyük. Buraya gelen insanlar, arkadaşlarımız ve bizler diyoruz ki bu topraklara barış gelinceye kadar, bu topraklara demokrasi ve özgürlük gelinceye kadar, kardeşlik gelinceye kadar mücadelemiz bitmeyecek. Ama biliyoruz ki, Haydarpaşa’ya tren gelinceye kadar da mücadelemiz devam edecek”, dedi.

Kocabıyık’ın açıklamasının ardından sözü TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu aldı. Muhcu;

“UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan İstanbul’umuzun eşsiz siluet, topografya ve coğrafya değerleri ile birlikte anılarımız ve toplumsal belleğimiz sorgusuz ve acımasız “kentsel dönüşüm” kararı ile tahrip edilmektedir.

Aynı anlayışla 2004 yılından beri; dünyanın eşsiz siluetinin özgün bir parçası ve İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal değerleri olarak korunan; anılarımızı ve toplumsal belleğimizi oluşturan mekanların başında gelen yapılardan biri de Anadolu’nun batıya açılan kapısı Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman Alanı, alınan kararlarla ve ısrarla yok edilmek istenmektedir.

Bu amaçla iktidarın talimatları doğrultusunda TCDD ve İBB eliyle sayısız hukuksuz girişimde bulunulmuş ve 28 Kasım 2010 tarihinde dünyanın gözü önünde ve İstanbul’un ortasında Haydarpaşa Garı yakılmıştır. Yangının 5. yıl dönümünde çevresiyle birlikte Haydarpaşa Garı’nı savunmak amacıyla buradayız.

Haydarpaşa Dayanışması olarak, yağmaya karşı mücadelemizin 11. yılında Pazar Nöbetleri ve Perşembe Buluşmaları ve çeşitli etkinliklerle Haydarpaşa Garı ve çevresini kullanan yurttaşlara uygulanan baskı, şiddet ve katliam politikalarını kınıyoruz.

Bizler koşullar ne olursa olsun duyarlı İstanbullular, Kadıköylüler, Üsküdarlılar ve yurttaşlar olarak Haydarpaşa yağmasına asla izin vermeyeceğiz”, dedi.

Eylem, Necat Yavaşoğulları’nın sunduğu müzik dinletisinden sonra bitirildi.

Yazar- MO İstanbul 7 Aralık 2015 Pazartesi