600. Gar Nöbetlerimiz İçin Haydarpaşa’dayız!

Yazar- MO İstanbul 10 Temmuz 2023 Pazartesi

Haydarpaşa Dayanışması tarafından 11 yıldır aralıksız olarak sürdürülen Pazar Nöbetlerinin 600. haftasında bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 9 Temmuz 2023 Pazar günü Haydarpaşa Garı’nda bir araya gelen dayanışma üyeleri, “Haydarpaşa Garı Mücadelemiz Sürecek” dedi. Açış konuşmasını Ayşen Dönmez’in yaptığı pazar nöbetinde TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ile Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu da söz alarak görüşlerini paylaştılar. Kadıköy Belediyesi’nin önceki dönem belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı pazar nöbetinde basın açıklamasını TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen okudu. Açıklama şu şekilde:Haydarpaşa Dayanışması olarak, 2005 yılından beri, Haydarpaşa Garı’nın kullanım değerine, kültürel ve toplumsal belleğine, endüstriyel işlevlerine zarar verilmemesi ve Gar’ın kentsel rant politikaları uğruna yok edilmemesi için mücadele ediyoruz. 

Marmaray ve YHT projeleri gerekçe gösterilerek tren seferlerinin durdurulmasından sonra kullanım dışı bırakılan Haydarpaşa Gar ve Limanını, topluma ve kentsel yaşama yeniden kazandırabilmek için kent hakkı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. 

İlk günden itibaren, Gar binasının işlevinin değiştirilmesine karşı mücadele ettik. Çünkü Haydarpaşa sadece İstanbul’un, Kadıköy’ün bir sembolü değil, aynı zamanda herkese ait bir kamusal mekân, geniş toplumsal kesimlerin erişebildiği bir ulaşım merkezi, hepimize kentin imkânlarını deneyimleme fırsatı sunan yaşayan bir mekân. 

İktidar sahiplerinin Haydarpaşa’yı alıp sadece belirli bir zümrenin hizmetine sunmak istemeleri kabul edilemez. Bizler, Haydarpaşa’nın tüm kent sakinlerine ait olduğunu, demiryolu işletmeciliğinin sürdürülebilirliği için İstanbul’un merkez tren garına ihtiyaç olduğunu, İstanbul’un merkez tren garlarının ise Haydarpaşa ve Sirkeci Garları olduğunu ısrarla dile getiriyoruz.

Bugün; Haydarpaşa Garı’nın işleviyle birlikte korunması ve yaşatılması için 11 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz pazar nöbetlerimizin 600. haftası için bir aradayız. 5 Şubat 2012 tarihinden bu yana her hafta pazar günü, saat 13’ten 14’e, yağmur, sıcak, kar demeden Haydarpaşa’da buluşmayı kararlılıkla sürdürdük. Birlikte meşaleli yürüyüşler düzenledik, şenlikli basın açıklamaları yaptık,  çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik ve bir taraftan da hukuk mücadelesini sürdürdük.

Gar sahasında %90’ı tamamlandığı ifade edilen arkeolojik kazılarda Tıbbiye Köprüsü altında, tren hatlarının geçeceği yerde ortaya çıkan yeni arkeolojik buluntuların kurul ve müze kararıyla taşınması ve yağmur suyu toplama kanallarının inşaatının tamamlanamaması nedeni ile Haydarpaşa Garı’nın 2023 yılı Nisan ayı içinde trenle buluşması hedefi gerçekleşmemiştir.  Süreçte yeni bir aksaklık yaşanmaması halinde peronların ve hatların inşaatına başlanacaktır. Ayrıca Haydarpaşa Garı’nın Kadıköy’e bakan yüzündeki restorasyon büyük ölçüde tamamlanmış olup bu cephedeki perdenin açılması beklenmektedir.

Yine bu süreçte; Haydarpaşa Dayanışması’nın ve Haydarpaşa Garı’nın yaşayan belleğini bir kitapta topladık. Haydarpaşa Dayanışması üyeleri, Haydarpaşa Garı kamusallığını ve ulaşım işlevlerini kaybetmesin diye her türlü çabayı gösterdi. Bu süreçte sürgünlere, soruşturmalara uğrayan dayanışmacı arkadaşlarımız, bu uzun soluklu mücadele içinde yaşamını kaybeden dostlarımız oldu. 

Yaşamının büyük kısmını kent mücadelesine, kamunun haklarına ve iyiliğine adamış, Haydarpaşa Dayanışması’na büyük emek veren mimar Mücella Yapıcı, avukat Can Atalay, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutuluyorlar. Haydarpaşa nöbetlerimizin 600. haftasında onlara selam yolluyor ve Haydarpaşa mücadelesine verdikleri katkılardan dolayı Gar’dan ve candan teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Ayrıca mücadelemize yine çok büyük emekler veren ve bugün artık aramızda olmayan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı C.Sami Yılmaztürk’ü, Soner Önal’ı, mimar Selami Alkan’ı, mimar Cihan Fikri Kalay’ı, Gazeteci Haluk Candan’ı, Nuh Köklü’yü, Ressam Erkmen Senan’ı, Yazar Ahmet Doğançayır’ı, Fotoğrafçı Onur Avcı’yı, Demiryolcu İdil Güneyi’yi, Musa Ulusoy’u, Ali Çimen’i, Muhasebeci Mustafa Bülent Polatay’ı, Beşiktaş Çarşı’dan Levent Hamdi Uygun’u, öğretmenimiz Mihrali Yener’i, Gar’ımıza özgü geleneksel baba mesleğini sürdürmüş olan Hamal Hasan’ı, dayanışmamızın parçası kedimiz Abbas Duman’ı, buradan sevgiyle anmak isteriz.

Bizler, TCDD’nin her açıdan kamu yararına hizmet etmesini, Haydarpaşa Limanı’ndaki ithalat ve ihracat kapasitesini artırılmasını ve limanın demiryolu ile bağlantısının yeniden sağlanmasını, Haydarpaşa Garı’nın, ortaya çıkan arkeolojik potansiyeli ile birlikte,  tüm işlevleriyle ve tüm trenleriyle gar olarak açılmasını talep ediyoruz. Gar sahasındaki düzenlemelerin, yalnızca hızlı trenlerin değil, anahat trenlerinin ve Marmaray’ın da Haydarpaşa Garı’na gelecek şekilde yapılmasını talep ediyoruz.  

Ve bizler Haydarpaşa Garı’na trenler gelene kadar her pazar buradan “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” diye seslenerek nöbetlerimize devam edeceğiz!

#HaydarpaşaGardırGarKalacak

TOPLUM KENT VE ÇEVRE İÇİN

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

Yazar- MO İstanbul 10 Temmuz 2023 Pazartesi