Haydarpaşa Dayanışması’ndan Basın Toplantısına Çağrı

Yazar- MO İstanbul 26 Kasım 2014 Çarşamba

Haydarpaşa Dayanışması’ndan Basın Toplantısına Çağrı

Değerli basın mensupları,

Haydarpaşa’da Yangın Devam Ediyor!

Haydarpaşa Garı’nın çatısı bundan tam 4 yıl önce 28 Kasım 2010 tarihinde tamamen yandı. Tarihi kültür varlığı bir yapının çatısında 2863 Sayılı Koruma Mevzuatı ve 3194 Sayılı İmar Kanunu uyarınca alınması gereken onaylar alınmadan ve mesai saatleri dışında ehil olmayan taşeronlarca yürütüldüğü ifade edilen bir tadilat sonrasında çıkan yangınla ilgili soruşturma dosyası kapatılarak bu kez de bir hukuk yangını başlatılmıştır.

Haydarpaşa Garı binası İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.08.1997 gün ve 4542 sayılı kararı ile I. grup korunması gerekli kültür varlığı olarak, Haydarpaşa Garı ve çevresi ise İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 26.04.2010 gün ve 85 sayılı kararı ile kentsel ve tarihi sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Yangının üzerinden geçen 4 yılın sonunda ‘Haydarpaşa Dayanışması’ adı altında bir araya gelen kurum ve kuruluşlar adına eş sekreterliği yürüten BTS(Birleşik Taşımacılık İşçileri Sendikası-KESK) ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi olarak, ‘Haydarpaşa Garı ve yakın çevresine’ yönelik kapalı kapılar ardında, toplumdan gizlenerek yürütülmekte olan projeleri siz değerli basın üyeleri ile paylaşmak, projelere ilişkin görüş ve önerilerimizi aktarmak için 27 Kasım Perşembe günü saat 11.00’da Karaköy Binamızda bir basın toplantısı düzenliyoruz.

Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinin ve çok sayıda uzmanın katılım göstereceği kahvaltılı basın toplantısına siz değerli basın emekçilerini ve köşe yazarlarımızı davet ediyoruz.

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI adına
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Mimarlar Odası Anadolu 1. BKBT
BTS(Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası)

Not: Davetimize ilişkin olumlu ya da olumsuz yanıtınızı 26 Kasım 2014 saat 16.00’a dek aşağıda verilen iletişim bilgileri üzerinden tarafımıza ulaştırmanızı dileriz.

İletişim:
Nermin Eser
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Tel: (0212) 251 49 00

Adres:
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No:31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul

Yazar- MO İstanbul 26 Kasım 2014 Çarşamba