Çrş30Kas19:00- 21:00Sunum: Isı Yalıtımının İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri19:00 - 21:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Panel-Konferans

Detaylı Bilgi

“Isı Yalıtımının İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri”

Konuşmacı: Prof. Dr. Bülent Karadağ

Tarih: 30 Kasım 2022 Çarşamba, 19.00

Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası

Prof. Dr. Bülent Karadağ, 30 Kasım 2022 Çarşamba günü TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda gerçekleştireceği sunumunda “Isı Yalıtımının İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri”ni anlatacak.

İç ortam hava koşullarının sağlık üzerine etkileri bilinmektedir. Isı yalıtımının etkinliğini görmek için çalışmalar bulunmakla birlikte bunlar kısa süreli gözlemlere dayalıdır. Betek Boya, İTÜ ve Marmara Üniversitesi ortaklaşa geliştirdiğimiz projenin sağlık ayağında iki çalışma planlandı. Öncelikle Türkiye genelinde ısı yalıtım verileri olan 800 konutta yaşayanlara anket uygulandı. Bu evlerdeki erişkin ve çocukların şimdiye kadar olan solunum ve alerjik hastalık bulguları değerlendirildi. Bu veriler doğrultusunda ısı yalıtımı olan evlerde küf oluşumunun belirgin az olduğu ve bunun KOAH, astım, zatürre ve hatta KOVID infeksiyonları açısından avantaj sağladığı saptandı. İkinci devam etmekte olan projede ise örnek iki binada (biri yalıtımlı, biri yalıtımsız) ev içi hava kirliliği ve ısı değişimleri gözlendi. Isı yalıtımı olan evde küf gelişmediği ve termal konforun daha iyi olduğu saptandı.

Bu bulgular ısı yalıtımının enerji tasarrufu yanında sağlık açısından da belirgin katkıları olduğunu desteklemektedir. Ülkemizde bu konuda farkındalık ve yalıtımlı bina oranının artırılması şarttır. 

Bülent Karadağ Hakkında

1968 yılında Kilis’te doğdu. Gaziantep Anadolu Lisesi’ni bitirip İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini 1992-1997 yıllarında Zeynep Kamil Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Hastanesi’nde bitirdi. 1994-95’te Avrupa Solunum Derneği bursu ile Londra’da Royal Brompton Hastanesi’nde dört ay süreyle araştırma yaptı. 1997’ten itibaren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’nda çalışmaya başladı. 2005 yılında Avrupa Solunum Derneği bursu ile bir yıl süreyle Almanya Münih Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Allerji Bölümü’nde astım ve alerjik hastalıklarda epidemiyoloji çalışmaları yaptı. 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör oldu. 2011 yılından bu yana Marmara Üniversitesi’nde Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Karadağ’ın 101 yabancı makalesi olup özel ilgi alanları kistik fibrozis ve astımdır. 2020 yılından itibaren ABD Kistik Fibrozis Global Danışma Komitesi üyesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Çocuk Göğüs Hastalıkları Derneği, Ortadoğu Kistik Fibrozis Derneği, İstanbul Gaziantepliler Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır. Aynı zamanda Aşçılık Bölümü ve Sosyal Medya Yöneticiliği mezunu olan Karadağ, halen Açıköğretim İnsan Kaynakları Bölümünde okumaktadır. Mutfak Dostları Derneği üyesi olmaktan da keyif duyan Karadağ, evli ve bir kız çocuk sahibidir.

 

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

30:Kasım 2022, Çarşamba - 19:00 - 30:Kasım 2022, Çarşamba - 21:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy