Pzt8Kas - 26Kas 819:00Kas 26İstanbul’da Mimari ve İnsan Fotoğraf Sergisi19:00 - 19:00 (26) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiKategori:Diğer Etkinlikler

Detaylı Bilgi

Doğu Roma (Bizans) ve ardından Osmanlı İmparatorluğu’na başkent olan Dünya Mirası İstanbul kentinin önemli mimari eserlerini insanı da katarak belgelemeyi amaçlayan ve Timurtaş Onan’ın rehberliğinde gerçekleşen bu uzun soluklu projenin, İlk döneminin fotoğrafları, Mimarlar Odası’nın katkılarıyla 8-26 kasım tarihleri arasında ‘TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde izleyici ile buluşuyor.

Sergide yer alan fotoğrafçılar : Münevver Antczak, Emel Arısan Yöney, Reyhan Aygör İncekara, Nurhayat Baysal, Beril Baytan, Fethi Baytan, Semiha Berkem, Selda Durkut, Dilek Elçiçek, Pelin Genç, Meltem İnanç, Neşe Karaarslan, Serra Kemmer, Mert Kitapci, Niso Maçoro Turgut Okuş, Figen Ongun, Sena Öksüz ve Harika Topaloğlu Yücel

Sergide her fotoğrafçıdan fine art koleksiyon kağıdına basılı üçer siyah/beyaz fotoğraf yer alıyor. Ayrıca sergi kitabında her fotoğrafçıdan dört eser yer almaktadır.

Projede; Ayasofya, Kariye ve Arkeoloji müzeleri, Arter, Yapı Kredi Kültür Sanat gibi önemli sanat merkezleri, İ.M.Ç. ve Suriye pasajı, Tekfur Sarayı, Şerefiye Sarnıcı, Büyük Valide Han, Büyük Yeni Han, Sokullu Mehmet Paşa Camii, St. Antuan Katolik Kilisesi ve Molla Zeyrek Camii gibi önemli yapılar yer almaktadır.

Timurtaş Onan proje sürecini aşağıdaki cümlelerle ifade etmiştir:

“Bu titiz çalışma sürecinde ışığı ve formu birlikte değerlendirerek, hayal gücünün de katkısıyla, etkileyici kompozisyonlar yaratmak önemliydi.

Kentlerdeki mimari miraslar bizim geçmişimizle bağımızı oluştururlar. Yerleşim biçimleriyle ve işlevleriyle geçmişten bugüne toplumun yaşamını etkileyen unsurlardır. Kent kimliği ve kolektif bellek açısından çok önem taşırlar.

Mimarisi ve yaşantısıyla asırlar boyu birçok sanatçıya esin kaynağı olan İstanbul, 1980’lerden itibaren hızlanan Neo-liberalizmin etkisi ile birlikte mekânsal ve sosyal olarak büyük bir değişimin ve talan sürecinin içine girdi.

İşte bu yüzden kentimizle ilgili sosyal farkındalığı artırmanın  çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bilinç oluştuğu takdirde  güzel günler bizi bekliyor olabilir.”

Tarih

8:Kasım 2021, Pazartesi - 19:00 - 26:Kasım 2021, Cuma - 19:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy