Pzt4Kas - 15Kas 419:00Kas 15Gustav Oelsner Sergisi 4 Kasım’da Ziyaretçileriyle Buluşuyor19:00 - 19:00 (15) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi-Online Etkinliği Gerçekleştiren: Baukulturelle Vermittlung İnisiyatifi, MSGSÜ Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Diğer Etkinlikler

Detaylı Bilgi

Hamburg/Altona’dan Baukulturelle Vermittlung inisiyatifi ile MSGSÜ Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin iş birliği çerçevesinde düzenlenen ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin ev sahipliği yaptığı Gustav Oelsner Sergisi, 4-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Mimarlar Odası Karaköy binasında ziyaretçileriyle buluşuyor.

Sergi açılışı 4 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 19.00’da Karaköy binamızda gerçekleşecek ve 15 Kasım’a kadar Mimarlar Odası Karaköy binasında görülebilecek.

Sergi hakkında:

“Alman mimarlar ve sosyal bilimciler, Türkiye’de, düşünsel, mekânsal ve eğitim alanlarında önemli izler bırakmıştır. Modernleşme ve eğitimde reform girişimlerinin egemen olduğu son Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin, Avrupa’da yaşanan siyasal çalkantı ve değerli bilim insanlarının dışlanması ile sonuçlanan süreç ile üst üste düşmesi, Türkiye’nin mimarlık, kent planlama ve eğitim alanlarında hızla yol almasına katkı sağlamıştır.

Sayılarının 100’ün üzerinde olduğu bilinen Alman bilim insanlarının uzmanlık alanları geniş bir dağılım göstermektedir. Mimar kökenli olup pratikten gelenler ile birlikte sosyal bilimci olan ve kamu yönetiminde şehircilik gündemini yaratan Alman mülteciler, Türkiye’de planlama sisteminin yapılanmasında, tasarım ile birlikte diğer boyutların da değere konmasına yönelik düşünce yollarını açmışlardır.

Gustav Oelsner, gerek mimarlık, şehircilik bilgisi ve deneyimi gerekse de kişilik değerleri ile, Alman mülteci bilim insanları arasında önemli bir yere sahiptir. Almanya’da kent planlamasında önemli görevler üstlenen Oelsner, Altona imar senatörü olarak planlama ve politika çalışmalarını sürdürürken, politik nedenlerle Almanya’yı terk etmek durumunda kalmıştır. 1939 yılında Türkiye’ye gelen Oelsner, bir yandan Yüksek Mühendis Mektebi’nde şehircilik dersleri verirken, diğer yandan Türkiye’de farklı ölçeklerdeki kentler için planlar yapmıştır. 1949 yılında yeniden göreve çağrıldığı Almanya’ya dönmüş olmakla birlikte, Türkiye’ye gelmek üzere hazırlık yaparken 1956 yılında vefat etmiştir.

Hamburg-Altona Baukulturelle Vermittlung’un “Sharing Heritage” programının bir uzantısı olarak İstanbul’a getirilen Sergi kapsamında, MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama ve Mimarlık Bölümü öğrencilerinin 25 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirmiş oldukları Atölye çalışmasının sonuç ürünleri de yer alacaktır.”

 

Etkinliği Gerçekleştiren

Baukulturelle Vermittlung İnisiyatifi, MSGSÜ Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

4:Kasım 2019, Pazartesi - 19:00 - 15:Kasım 2019, Cuma - 19:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi-Online

Zoom Üzerinden Online Yapılacaktır.