EKB Uzmanlığı “BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi Duyurusu

MO İstanbul 11 Temmuz 2017 Salı

EKB Uzmanlığı “BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi Duyurusu

 

Değerli Meslektaşlarımız,

 

“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”nin binalar için zorunlu kıldığı Enerji Kimlik Belgesi’ni düzenleme yetkisi veren “Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı” sertifika programları TMMOB Mimarlar Odası SMGM tarafından 2011 Temmuzu’ndan bu yana yürütülmektedir.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, BEP-TR’nin internetten bağımsız, çizim destekli ve yenilenebilir kaynakları içeren 2. versiyonunu 20 Temmuz 2017 itibarıyla kullanıma açacaktır.

 

BEP-TR’nin aktif kullanıcısı olan EKB Uzmanlarının 20 Temmuz sonrası mağduriyet yaşamaması için 1 günlük “BEP-TR 2 Oryantasyon” eğitimine katılarak yeni “BEP-TR 2” şifrelerini edinmeleri gerekmektedir.

 

Mimarlar Odası yetkili Şubelerince açılması planlanan Oryantasyon eğitimleri ve tarihleri “SMGM Eğitim ve Etkinlik Takvimi”nden (http://www.mo.org.tr/smgm) güncel olarak takip edilebilir. (EK 1)

 

Bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak üzere Şubelere ulaşmak için güncel iletişim bilgilerine Mimarlar Odası web sitesinin Mimarlar Odası / Şube ve Temsilcilikler menüsünden erişilebilir. (http://www.mo.org.tr/?sayfa=mop&sub=st)

 

BEP-TR 2 Oryantasyon” eğitimine katılım koşulları ise aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

 

• Oryantasyon eğitimi, yalnızca “EKB Uzmanlığı” eğitimini daha önce alarak sınavı başarıyla geçen EKB Uzmanları’na yöneliktir.

(BEP-TR 2’yi kapsayan “EKB Uzmanlığı” temel eğitimleri ise yakın zamanda açılmaya başlanacaktır.)

 

 • Mimarlar Odası bünyesindeki Oryantasyon eğitimlerine, temel eğitimlerini başka kurumdan almış olsalar da Mimar veya Mühendis Uzmanların tümü katılabilir. Ancak şifre yenilenmesinde güncel yetki belgelerinin sorgulanma kolaylığı ve güvenliği açısından, özellikle Temmuz ayındaki eğitimlerde yetki belgesi sahibi Mimar katılımcılara –gerektiğinde- öncelik verilecektir.

(Kurumumuzdan eğitim almış Mühendis Uzmanların bağlı bulundukları Odalarındaki eğitimlere başvurmaları mümkündür. EMO, İMO ve MMO’ya Üyelerinin katılımcı listeleri ve bilgileri iletilmiştir.)

 

• Oryantasyon eğitimleri sonrasında Bakanlıkça doğrudan katılımcıya e-posta ile iletilecek olan yeni şifreler, BEP-TR 2 devreye girdiğinde kullanılmaya başlanacak, mevcut şifreler o tarihe kadar devrede kalacak olan BEP-TR I’de kullanılmaya devam edecektir.

 

• Oryantasyon eğitimine katılım öncesinde veya sonrasında, BEP-TR 2 programının kullanımına ilişkin yardımcı videolar ve rehber http://beptr.csb.gov.tr/bep-web adresinden indirilerek izlenebilir.

 

• Oryantasyon eğitimi katılımcılarının kişisel dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmesi gereklidir.

 

• Oryantasyon eğitimi sınavsızdır.

 

• 1 gün 8 saatlik “BEP-TR 2 – Oryantasyon” eğitimine katılım bedeli 100 TL’dir.

 

EK 2’teki tabloda katılımcıların durumlarına göre istenecek bilgi ve belgeler özetlenmiştir. Bakanlığa yapılacak eğitim açma başvurusunda kullanılacağı için, bu bilgi ve belgeler eğitim öncesinde kayıt aşamasında Şube’ye mutlaka teslim edilmelidir.

 

• Oryantasyon eğitimi katılımcıları, kayıt aşamasında Dijital Bilgi Formu’nu (EK 3) doldurmalı ve Şube sistem veya belgeler üzerinden bilgileri kontrol ederek doğrulamalıdır.

 

Saygılarımızla,

TMMOB Mimarlar Odası

EK-1

EK-2

EK-3

MO İstanbul 11 Temmuz 2017 Salı

Etkinlikler

Cum18Oca - 15ŞubOca 1814:00Şub 15“Köyde Mimari Doğu Karadeniz” Sergisi(Ocak 18) 14:00 - (Şubat 15) 18:00 Kategori:Diğer Etkinlikler

Çrş23Oca - 15ŞubOca 2317:30Şub 15MSGSÜ Mimarlık Bölümü 2018-2019 Güz Dönemi Diploma Projeleri Sergisi(Ocak 23) 17:30 - (Şubat 15) 07:42 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan SalonuKategori:Diğer Etkinlikler

Cum15Şub19:00- 20:00Bilgilendirme Toplantısı: “DEPREME DAYANIKLI YAPI TASARIMI VE TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ (2018)”19:00 - 20:00 MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ ANADOLU 1. BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ TOPLANTI SALONUKategori:Diğer Etkinlikler