DAM Notları / Yeşil, Daha Yeşil

Yazar- Hasan Çakır 4 Ocak 2019 Cuma

Küresel ısınmanın dramatik yıkıcı sonuçları artık her yerde kendisini hissettirmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl (2018) Frankfurt’ta kuraklık ilk kez afet gibiydi: Bir damla yaǧmur düşmeden yaz geldi geçti; aǧaçlar kurudu, yeşil alanlar sararıp soldu, derelerin suyu çekildi… İlk kez bu yıl belediye, diktiǧi fidanları taşıma suyla suladı.

Frankfurt Belediyesi, Ülkelerarası İklim Doruǧu’nun ‘küresel ısınmayı sınırlama önerileri’ yönünde önlemler alıyor, iklimsel deǧişime uyum stratejileri geliştiriyor.

Geçenlerde bir gazetede okudum: “Belediye, yeşil alanları koruma ve çoǧaltma amacıyla ayırdıǧı fonu arttırdı; binasını, arsasını yeşillendirmek isteyen kent sakinlerini “yüzde 50 iklim bonusu” ile destekliyor.”

Yazın sıcaktan bunalmayan, daha yeşil bir Frankfurt…

Sarmaşık, Mor Salkım, Akasma bürülü duvarlar, pergolalar, bina cepheleri…

Teras bahçeleri, yeşil çatılar, düşey bahçeler…

Aǧaçların gölgelediǧi meydanlar, kaldırımlar, avlular, çeşmeler…

Neden olmasın?

Frankfurt Belediyesi, ‘küresel ısınmayı sınırlama hedefine ulaşmada belediyeler belirleyici bir rol oynayabilir’, diyor. Kuşkusuz öyle, ama…

2015 Birleşmiş Milletler Paris İklim Doruǧu’nun küresel ısınmayı sınırlama önerileri çok yerde kulak ardı edildi. Geçen yıl (Aralık 2018) Polonya’nın Katoviçe kentinde yapılan İklim Doruǧu’nun önerilerine herkesin kulak vereceǧi de şüpheli.

Geçenlerde, Ülkelerarası Uzay İstasyonu’ndan, yeryüzüne dönen Astronot A. Gerst, görgü tanıǧı olarak, ‘yeryüzünün hali yukardan pek parlak görünmüyor’, dedi.

Ne diyelim?

Vay desem vay, demesem vay!

Frankfurt 1 Ocak 2019

Yazar- Hasan Çakır 4 Ocak 2019 Cuma