Dam Notları / Frankfurt Tartışıyor – Aziz Paul Kilisesini N’apmalı?

Yazar- Hasan Çakır 10 Ekim 2019 Perşembe

Frankfurt’un eski kent merkezindeki Aziz Paul Kilisesi’ni ve meydanını gözden ve elden geçirip yenileştirme işi güncelleşince, Frankfurt’un bitmeyen bir imar tartışması da yeniden alevlendi. 1980’li yıllarda enine boyuna tartışılan Aziz Paul Kilisesi’nin rökonstrüksiyonu fikri yeniden canlandı. Benim bildiǧim 1980’li yıllardan beri Frankfut’un – 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir edilen – eski kent merkezinde bir yerin yeniden imarı söz konusu olduǧunda, ‘bir rökonstrüksüyon mu yapalım, yoksa n’apalım’ tartışması ortalıǧı kırıp geçirmiştir.

DAM, Aziz Paul Kilisesi’in geleceǧi konusundaki tartışmalara 7 Eylül’de açtıǧı bir sergi ile katıldı: “Baskı Altında Bir Anıt.” DAM, bu sergi ile kilisenin başından geçenleri de sergileyerek tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Aziz Paul Kilisesi Frankfurt’un önemli anıt yapılarından biri.

1848’de Ulusal Meclis ilk anayasayı yapmak için burada toplanıyor ve  o zamandan beri Aziz Paul Kilisesi “Alman Demokrasisinin Beşiǧi” sayılıyor. 2. Dünya Savaşı’nda (1944)  hasara uǧruyor ve yanıyor. 1948’de, ilk Anayasa Toplantısı’ndan tam 100 yıl sonra, yeni bir demokratik başlangıcın simgesi olarak, gösterişsiz bir tarzda tamir ve tadil ediliyor. O yıllarda Frankfurt yeni Federal Almanya’ya başkent adayı kentler arasında ilk sıralarda ve Aziz Paul Kilisesi parlamentonun toplantı yeri olarak düzenleniyor ama Frankfurt başkent olmuyor… Bugün ülkesel ve ülkelerarası politik ve sanatsal gösterilerin yapıldıǧı bir merkez olarak kullanılıyor ve şimdilerde geleceǧi tartışılıyor.

DAM, 1948’de tamir ve tadil edilen Aziz Paul Kilisesi’nin, yeni bir demokratik başlangıcın anısını yaşatan mimarisinin modernleştirilerek korunmasından yana.

Belediye yönetimindeki sosyal demokrat, hristiyan demokrat ve yeşiller koalisyonu da 1948 mimarisinin elden geçirilerek korunmasını istiyor.

Belediye Başkanı, Kilise’nin çevresiyle birlikte bir “Demokrasi Merkezi” olarak düzenlenmesini, bununla birlikte geleceǧi konusunda açık ve geniş bir tartışma yapılmasını öneriyor.

DAM, sergilikte bir duvarı görüş ve önerilere ayırdı. Sergiyi gezenler Aziz Paul Kilisesi’nin geleceǧi konusundaki düşüncelerini yazıp duvara asıyor. Duvarda daha şimdiden neredeyse boş yer kalmadı.

Rökonstrüksiyoncular bastırıyor…

Evet, Frankfurt Aziz Paul Kilisesi’nin geleceǧini tartışıyor. Bakalım bu tartışmalar neler getirecek, nerelere varacak ve Aziz Paul Kilisesi’nin başından daha neler geçecek.

Eski eserleri koruma sanatının öncülerinden Georg Dehio’nun sözleriyle bitirelim: “Zamanın aldıklarını sahteleriyle karşılamayı istemek tarihe saygının karşıtıdır.”

Frankfurt

27 Eylül 2019

Yazar- Hasan Çakır 10 Ekim 2019 Perşembe