Dam Notları / Dünya Bir Tiyatro Sahnesi Mi?

Yazar- Hasan Çakır 9 Mayıs 2018 Çarşamba

Seyircilerin dilekleri, oyuncuların istekleri, teknik yetersizlikler… Frankfurt’un iki sahneli Yeni Tiyatro-Opera binası bugünlerde yeniden  Frankfurt’un gündeminde; toplantı toplantı üstüne tartışılıyor.

Kimi, ‚bir dönemin hatırasıdır, tamir ve tadil edelim‘ diyor, kimi ‚yıkıp yerine yenisini dikelim‘; kimi başka bir arsada yeni bir tiyatro-opera binası yapılmasını öneriyor, kimi  eski tiyatronun özgün biçimiyle yeniden kurulmasını…

Arnuvo (Art Nouveau) tarzda eski Tiyatro binası, geçen Yüzyılın başında (1899-1902) dikilmiş buraya; Savaşta (1944) hasara uǧramış; 1948’de onarımına başlanmış ama daha sonra onarımdan vazgeçilmiş, yıkılmış yerine kurulan Yeni Tiyatro-Opera, 1963 yılında kapılarını seyirciye açmış; Yeni Tiyatro- Opera çok tutulmuş; önündeki meydana açılan, şeffaf fuayesi ile savaş sonrası yeni demokratik Almanyanın simgelerinden biri sayılmış;1980’li yıllarda, bir çok kez onarım ve deǧişiklik yapılmış, ama bina hâlâ sorunlu ve Frankfurt çözüm arıyor.

DAM, tartışmalara 24 Mart’ta açtıǧı  bir sergi ile katıldı: Dünya Bir Tiyatro Sahnesi mi? Sergi, son yıllarda Avrupa ve Almanya‘da yapılan projelere bir göz atma olanaǧı sunuyor. Sergide, tarihi tiyatro, opera binalarının tamir ve tadilat projeleri ile yeni dikilen ünlü sahnelerin projeleri de yer alıyor.

DAM, bu sergiyle, tartışmalarda açık bir görüşün ortaya çıkmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

***

Londra Operası  onarılsın mı, yenilensın mı tartışmaları 6 yıl sürmüş. Sonunda onarılmasına karar verilmış. Ne olacak Frankfurt Tiyatro- Operasının hali tartışmaları geçen yıl canlandı. Bakalım kaç yıl sürecek; kaç mimari tasarım yarışması ve kaç toplantı yapılacak.

İyiyi, güzeli, doǧruyu bulmak; ikna olmak, ikna etmek için tartışmak, araştırmak, yarışmalarla mimarların fikrini almak… Kentlerimizdeki mimari eserlerini korumanın; kentlerimize, yeni mimari eserleri kazandırmanın başka yolu var mı?

Nisan 2018, Frankfurt

 

Yazar- Hasan Çakır 9 Mayıs 2018 Çarşamba