Antika Radikal

Yazar- Dam Notları / Hasan Çakır 30 Temmuz 2021 Cuma

DAM’ın yaz programı 25 Haziran’da açılan “Antika Radikal – H. Bienefeld’in Kilise ve Villaları” sergisiyle başladı.

DAM bu sergiyle Mimar H. Bienefeld’in (1926 – 1995) yapıtlarına bir göz gezdirme olanağı sunuyor. Sergide mimarın maket çalışmaları, çizimleri ve yapıtlarının güncel fotoğrafları yer alıyor.

Mimar H. Bienefeld’in plastilin ve balmumu maketleri ilginç. “İlk bakışta kaba saba ve özensiz görünen bu maketler, mimarın düşünce tarzı ve mimarlık anlayışına tanıklık ediyor” diyor DAM‘ın basın bildirisi.

“Mimarın maketleri onun sadece kentle ilişkideki proporsiyon anlayışını değil, aynı zamanda antika yapı tipleri ile yerel ve modern yapı tipleri arasında oynayışını gösteriyor; çoğu plastilin (plastik kitten) ve balmumundan yapılmış bu maketlerdeki el ve tasarım süreci izlerinden onun yapıyı çevresi ile birlikte tasarlamaya verdiği önem okunuyor.”

Sergide maketler arasında dolanırken mimarlık fakültesinin zemin katındaki modelaj atölyesini, Heykeltıraş Rudolf Belling’in modelaj derslerini anımsıyorum.

Düşünceyi biçime dönüştürme… Mimar Bienefeld bu işi el ile kolayca biçimlendirebilen kit ve kil ile yapmış. Bunu dijital olarak yapmak bana olanaksız görünüyor.

Mimar H. Bienefeld’i düşünüyorum…

Antik Roma ve yöresel geleneksel mimari yapı tiplerinden esinlenmiş Mimar Bienefeld. Esinlenmiş ama yapıtları ne Antik Roma ne de yöresel mimarinin kuru kuruya taklidi. H. Bienefeld’in mimari yapıtları, onun kendi eseri, kendi araştırmasının ürünü. Evet, antika radikal…

Sergiyi gezerken epeydir bizde mimarları ‘meşgul’ eden Selçuklu – Osmanlı biçemi zorlamasını düşünüyorum… Bu zorlamanın yaratığı taklit, sahte, uyduruk, zorlama mimari gülünçlükler gözümün önüne geliyor:

“Osmanlı biçemi mi, Selçuklu biçemi mi olsun… Yoksa Selçuklu – Osmanlı biçemi mi?”

Mimar H. Bienefeld bu soruya şöyle bir karşılık verirdi sanırım:

“Nasıl isterseniz öyle olsun, ama uyduruk olmasın, basmakalıp olmasın, kuru kuruya taklit olmasın, biçimsel zorlama olmasın… Temelinde bir mimari araştırması, bir mimari buluş olsun.”

Siz ne dersiniz?

28 Temmuz 2021

Frankfurt

Yazar- Dam Notları / Hasan Çakır 30 Temmuz 2021 Cuma