Yeni Yayın: “Oda Tarihinden Portreler: Müşfik Erem”

Yazar- MO İstanbul 27 Şubat 2020 Perşembe

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor.

Elinizdeki kitap, dizideki diğer derlemelerden farklı olarak kurgulandı. Müşfik Erem’le hayattayken bir görüşme yapma fırsatı bulunamamıştı. Bu eksiklik, Mimarlar Odasında kendisiyle birlikte çalışma yürüten arkadaşlarının, yakınlarının katıldığı bir buluşma düzenleyerek giderilmeye çalışıldı. Dönemin gündemlerinden hareketle yaşananlar, Müşfik Erem’in bu süreçteki katkıları, beraberliklerden süzülen anılar derlenmeye çalışıldı.

*

Müşfik Erem’in üç farklı yönünü, birbirine değdiği şekilde ama ayrı ayrı ele almayı, irdelemeyi uygun gördük. Öncelikle Mimarlar Odası yöneticisi olarak meslek örgütündeki çalışmalarını değerlendirmeye, bu kapsamda yaptıklarını aktarmaya çalıştık. Erem’in siyasi hayatının değişik evrelerinde yaşadıklarını bu süreçte beraber olduğu yol arkadaşlarının yazıları üzerinden öğreniyoruz. Uzun yaşamı boyunca sürdürdüğü mimari performansı üzerine söylenebilecekleri, çalışma hayatı içerisindeki Müşfik Erem portresini de yansıtmaya çalıştık. Eşinin ve kendisinin vefatı sonrasında dostlarının çabasıyla düzenlenen anıt mezar yarışmasının belgelerini de bu kitaba ekledik.

Müşfik Erem’le ilgili olarak meslek örgütü çalışmalarında, mimarlık ve yapı üretimi alanındaki yaklaşımlarında dile getirilenler, aynı zamanda ilk gençliğinden itibaren benimsediği ve içselleştirdiği siyasi görüşünün biçimlendirdiği bir kişiliği tanımlıyor. Tereddütsüz güvenebileceğiniz, sırtınızı dayayabileceğiniz, her zaman yakınınızda hissedeceğiniz, danışabileceğiniz bir görev insanı portresi bu. (Arka Kapak)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)

e-posta: mivkitabevi@gmail.com

Dizi Editörü

Bülend Tuna

Yayına Hazırlayan

Fatma Öcal Al

Tasarım Uygulama

Ebru Laçin Kilci

Kapak Tasarımı

Nilgün Kara Babacan

Konu / Alt Konu

Mimar / Söyleşi, Biyografi

Yayınevi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları

Basım Tarihi

Şubat 2020

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

183

ISBN

978-605-01-1355-6

Yazar- MO İstanbul 27 Şubat 2020 Perşembe