Yeni Yayın, Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Nur Akın

Yazar- MO İstanbul 15 Aralık 2019 Pazar

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor. Mimarlığın her alanında çalışma yürütmüş değerli meslektaşlarımızın katkılarının derlenmesi, alanlarıyla ilgili aktarabileceklerinin yayına dönüştürülerek kalıcılaştırılması ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatıyor.

Nur Akın, her zaman yakınımızda hissettiğimiz, birlikte çalışma yürütmekten onur duyduğumuz, varlığıyla ortamımızı zenginleştiren değerli bir meslek büyüğümüz. Bu kapsamlı söyleşide dile getirdiklerini, sadece bir akademisyenin portresi olarak değil, ülkemizdeki mimarlık eğitiminden meslek ortamına, koruma kültürü alanındaki çabalara kadar bunca yıllık yaşanmışlığın, zengin bir üretkenliğin dökümü olarak da algılayabiliriz.

*

“Anadolu kentleri nasıl korunmalı diye, batıdaki başarılı küçük kent koruma örnekleri üzerine çok yayın taradım. Önemli makale ve kitaplar okudum. Ayrıca tarihi çevre korumada büyük önem taşıyan sosyal yapı meselesini düşünüyordum, o konuda da okuyordum. Çünkü sosyal yapı göz ardı edilerek geliştirilen tarihi çevre koruma çalışmalarının kullanıcısıyla bütünleşmesi gerekiyor. Yerel halk kabul etmezse, hiçbir şey olmaz. O bakımdan, benim için yeni bir konu olan sosyal yapı koruması konusunda da epey çalıştım.”

Nur Akın (Arka kapak yazısından)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)

e-posta: mivkitabevi@gmail.com

Dizi Editörü

Bülend Tuna

Kitap Editörü

Işıl Çokuğraş,

Ceylan İrem Gençer

Yayına Hazırlayan

Fatma Öcal Al

Tasarım Uygulama

Ebru Laçin Kilci

Kapak Tasarımı

Nilgün Kara Babacan

Konu / Alt Konu

Mimar / Söyleşi, Biyografi

Yayınevi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları

Basım Tarihi

Kasım 2019

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

203

ISBN

978-605-01-1313-6

Yazar- MO İstanbul 15 Aralık 2019 Pazar