XIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Belgesel ve Animasyon Filmleri Yarışma Finalistleri Belli Oldu

MO İstanbul 2 Eylül 2019 Pazartesi

2 Eylül 2019

Yarışmaya, internet üzerinden ve doğrudan olmak üzere toplam 90 ülkeden, 1036 film için başvuruda bulunulmuş ve ön elemeyi geçen 97 film arasından yapılan seçimlerde aşağıdaki sonuçlar alınmıştır.  Başvuruda bulunulan filmlerin %67.2’sini belgeseller, %32.8’ini animasyon filmler oluşturmaktadır.

Ayrıca; Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalimizin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 7 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilmektedir.

Ödül alan filmler 19 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan törende açıklanacaktır.

Finalist filmler:

Belgesel Dalı (37 film) :

Redemption Square –  John Moody – A.B.D.

Cracks – Dimitra Kofti – Almanya

The Watson’s Hotel –Ragunath V, Nathaniel Knop, Peter Rippl – Almanya

Istmo –Estefanía Santiago – Arjantin

Testa – Karl-Heinz Klopf – Avusturya

60 Elephants: Episodes of a Theory – Sasha Pirker, Michael Klein – Avusturya

Sabaudia – Lotte Schreiber – Avusturya

MAU – Theo Willems – Çin

Draw Me a Raft – Catherine Ricoul – Fransa

August in the City – Yasemin Akıncı, Delphine Ménoret – Fransa

All by Marseille – Eva Stotz – Fransa

The Motherland – Shibu Prusty – Hindistan

Those Stars in the Sky –Deba Ranjan – Hindistan

Territory of the Beings –Mirte van Duppen – Hollanda

M’Hamid Oasis Morocco – Monika Koeck – İngiltere

Sunlight – Jim Stephenson – İngiltere

Instruments in the Architecture: Building The Pianodrome –Austen McCowan, Will Hewitt – İngiltere

The Jury’s Cut – Xavi Campreciós, Pep Martín – İspanya

Amphisculpture – Luca Cococcetta , Marco Zaccarelli – İtalya

Alis Ubbo – Paulo Abreu – Portekiz

Göçün 8 Şiiri –Kurtuluş Özgen – Türkiye

Dönüşüm –Erhun Altun – Türkiye

Asfaltın Altında Dereler Var! –Yasin Semiz – Türkiye

Ev – Felat Erkozan  – Türkiye

Metruk Vaha – Mehmet Köprü – Türkiye

Anafartalar – Galip Kürkcü – Türkiye

Kördüğüm – Selim Uyar – Türkiye

Büyük Karaosmanoğlu – Selin Toklar – Türkiye

95 cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları –Ayşe Adanalı – Türkiye

Zingal Son Kuşak – İzzet Arslan – Türkiye

Germiyan’ın Renkleri – Aziz Alaca – Türkiye

Mavi Otel – Hasan Basri Özdemir, Emre Karadaş – Türkiye

Kimsesiz Evler – Servet Sözdemir – Türkiye

Kadınlar Ülkesi – Şirin Bahar Demirel  – Türkiye

Imaginary City –Kristina Borhes, Mzm Projects – Ukrayna

My Cosmos – Natasha Tzeliuba, Yuliia Appen  – Ukrayna

The Great Fire of Salonica: Birth of a City –Gregory Vardarinos – Yunanistan

Animasyon Dalı (4 film):

The Juggler – Iuri Moreno – Brezilya

Stapelgek – Melroy Smid  – Hollanda

Iam Twisq – Red Wong, Ray Mok – Hong Kong

In Passing – Esther Cheung – Kanada

MO İstanbul 2 Eylül 2019 Pazartesi