Mimarlar Odası Eski Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz’u Kaybettik

Yazar- MO İstanbul 15 Ekim 2019 Salı

İMAR VE İSKAN, KÖYİŞLERİ VE KOOPERATİFLER ESKİ BAKANI, MİMARLAR ODASI ESKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİ TOPUZ’U KAYBETTİK

1969-1971 yılları arasında Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten 973 sicil nolu üyemiz Ali Topuz 14 Ekim 2019 tarihinde vefat etmiştir.

Değerli meslektaşımız, çalışma arkadaşımız Ali Topuz’u saygı ve sevgiyle anıyor; ailesine, meslektaşlarına ve Mimarlar Odası camiasına başsağlığı diliyoruz.

ÖZGEÇMİŞ

1932 yılında Çayeli/Rize’de doğdu. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi ve aynı yıl Mimarlar Odası üyesi oldu.

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu görevlerinin yanı sıra; İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği’nde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı. IV(15), V(16), 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekiliği, 15. Dönem’de İmar ve İskân Bakanlığı, 16. Dönem’de Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

Cenaze törenine ilişkin detayların yurtdışında bulunan oğlunun Türkiye’ye gelmesiyle netleşeceği öğrenildi.

Yazar- MO İstanbul 15 Ekim 2019 Salı