Mimar Sinan, Edirne’de Bir Dizi Etkinlikle Anıldı

Yazar- MO İstanbul 10 Nisan 2017 Pazartesi

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği, Edirne Belediyesi, EFOD ve Trakya Üniversitesi ile birlikte ölümünün 429’uncu yılında Mimar Koca Sinan’ı Anma Etkinliği çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

İlk olarak 7 Nisan Cuma günü Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Amfisinde bir panel gerçekleştirildi. Doç. Dr. Sennur Akansel’in oturum başkanı olduğu panelde; Prof. Dr. Ünal Öziş ‘Mühendis ve Mimar Sinan’ başlıklı, Doç. Dr. Ahmet Yaraş ‘Antik Çağda Su Yolları ve Gelişimi’, Ali Ulaş ‘Trakya Bölgesinde Su Yolları’ başlıklı sunumuyla katıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Özdiş, İstanbul’dan sonra en çok Mimar Sinan eserine sahip olan kentin Edirne olduğunu söyledi.

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Parlakçı yaptı. 429’uncu yılında Mimar Koca Sinan’ı Anma Etkinlikleri hakkında bilgi veren Parlakçı, “Mimar Koca Sinan’a saygımızı sunmamız, onun eserlerine sahip çıkmamız bizim için bir borçtur. Mimar Koca Sinan Edirne’de bunu fazlasıyla hak ediyor. Panelimize katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikler kapsamında 8 Nisan’da Öğr. Gör. Sanat Tarihçisi Yavuz Güner eşliğinde Mimar Sinan Su Yolları Güzergahı- Hasanpaşa Su Kemeri rotasında bir de gezi düzenlendi.

9 Nisan Pazar günü Mimar Sinan’ı anma ve çelenk sunumu töreni düzenlendi.  Törenin ardından bisiklet turu düzenlendi. Tura katılan bisiklet tutkunları Mimar Sinan için Selimiye Camii’nden Edirne Belediyesi Protokol Evi’ne kadar pedal çevirdi.

Etkinlikler kapsamında son olarak “Suyun İzinde Mimar Sinan” temalı fotoğraf yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Başkanı Mehmet Emin Parlakçı, fotoğraf yarışmasına 26 fotoğrafçının 99 eserle katıldığını ve 20 sergileme 3 mansiyon, 3 derece ödülünün tespit edildiğini söyledi. Ödül töreni ve sergi aşaması ile etkinlik son buldu.

 

Yazar- MO İstanbul 10 Nisan 2017 Pazartesi