Cts2Ara16:00- 18:00Yaşar Marulyalı ile İmza Günü16:00 - 18:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Panel-Konferans

Detaylı Bilgi

Mimarlık mesleğine katkı yapmış, Mimarlar Odası’nın çalışmalarında iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında Temmuz 2023’de basılan Yaşar Marulyalı kitabının imza günü 2 Aralık Cumartesi günü TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda gerçekleştirilecek. Kitap üzerine söyleşinin de yapılacağı etkinlik saat 16’da başlayacak.

“Yaşar Marulyalı’nın “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” kitabında 70 yıllık uzun meslek yaşamını aktarırken dile getirdikleri, aynı zamanda bir kuşağın meslek tarihi gibi. Söyleşileri okurken, yarışmalar, mimarlık büro ortamlarının çalışma koşulları, bakanlıkların yıllar içerisindeki değişimi gözümüzde canlanıyor.

Giderek azaldığını üzüntüyle gördüğümüz mimarlar kuşağının temsilcilerinden biri olarak Marulyalı’nın Oda ortamlarında zevkle dinlenen sohbetleri, her kuşaktan pek çok meslektaşımıza örnek olacak aktarımları çok değerliydi. Kitapta bu aktarımları ve daha fazlasını, belgelerle, görsellerle birlikte genç kuşaklara sunmaktan mutluluk duyuyor, ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatacağını düşünüyoruz.”

Yaşar Marulyalı Hakkında

1931’de Mersin’de doğdu. 1948’de Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 1953’te İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden yüksek mühendis mimar ünvanıyla mezun oldu.  1955’te sınıf arkadaşı Levent Aksüt ile birlikte UMO Mimarlık Mühendislik Müteahhitlik ve Müşavirlik Limited Şirketi’ni kurdu.

Meslek Hayatı:

1955 yılında başlayan mesleki çalışmalarında yoğun olarak proje yarışmalarına girdi. Çok sayıda derece ve  mansiyon kazandı ve  jüri üyeliklerinde bulundu. Birçok önemli yapının gerçekleşmesini sağladı. Derece aldığı önemli projelerden bazıları:

1962 yılında “Dumlupınar Zafer Anıtı” 2 kademeli yarışmasında birincilik ödülü,

1969 yılında “Londra İslam Kültür Merkezi Camii” Uluslararası yarışmasında ikincilik ödülü,

1976 yılında “Kıbrıs Özgürlük Anıtı” yarışmasında birincilik ödülü,

1996 yılında “Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüsü Meydan düzenlenmesi ve Atatürk Anıtı “ yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

Proje çalışmalarını çağdaş mimari konseptinde üretmiş ve  rasyonaliteden ayrılmamıştır. Özellikle yeni malzemeler (Cam ve  Çelik ) kullanarak uygulanmasında öncü olmuştur.

USKON’un kuruluşu:  

1979’da USKON Uzay Sistem Konstrüksiyonları San. ve Tic. A.Ş. yı kurdu. Türkiye’de ilk defa çelik prefabrike uzay kafes sistemi ile büyük açıklıkların geçilmesi sağlandı. USKON  zamanla gelişerek uluslararasında tanınmış hale gelmiştir. Yurt içi ve yurt dışında bir çok önemli projeleri gerçekleştirmiştir.

2000’de Çelik Yapı Proje, İmalat, Montaj San. Ve Tic. AŞ’yi kurdu.

Türk Yapısal Çelik Birliğinin kuruluşu  ve Avrupa Çelik Birliği ödülleri :

1992 yılında kurulan Türk Yapısal Çelik Birliği ‘nin kurucu üyesidir. 2012 yılına kadar yönetim kurulunda başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca projelendirdiği 3 yapısı ile Avrupa Çelik Birliği ödülünü almıştır.

1999 yılı Antalya Cam Piramit

2003 yılı İstanbul Otomatik Otopark

2015 yılı Kayalar Kimya İdare ve Ar-Ge Binası

Türk Yapısal Çelik Birliği’nde, Çelik Yapı öğrenci yarışmalarını başlatmış ve jüri başkanı olarak organize etmiştir.

2005 -2017 yılları arasında Mimarlık Vakfı Başkanlığı yapmıştır.

Öğretim Üyeliği Yaptığı Kurumlar

Misafir Öğretim üyesi olarak üniversitelerde proje derslerini yönetti:

1965-1971 Yıldız Teknik Üniversitesi,

2001-2008 Yeditepe Üniversitesi,

2009-2014 Mimar Sinan Üniversitesi.

Üyelikleri

İ.S.M.D, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği,

TUCSA, Türk Yapısal  Çelik Birliği,

IASS, “International Association for Shell and spatial Structures”,

ECCS, “European Convention  Constructional Steelwork”,

Mimarlık Vakfı .

Ödüller

Türk Yapısal Çelik Birliği Onur Ödülü 2018

İ.S.M.D  Mimarlığa Katkı Ödülü 2018

İstanbul Teknik Üniversitesi 70. Yıl mezuniyet ödülü 2023

Mimarlar Odası Meslekte 70. Yıl ödülü 2023

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

2:Aralık 2023, Cumartesi - 16:00 - 2:Aralık 2023, Cumartesi - 18:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy