Cts12Kas16:00- 18:00Mimarlar Kitaplarını Anlatıyor: Tuğba Cestel, “Marka Mimarlığın Kökenleri"16:00 - 18:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Panel-Konferans

Detaylı Bilgi

Mimarlar Kitaplarını Anlatıyor

Tuğba Cestel

“Marka Mimarlığın Kökenleri/YEM Yayınları

Tarih ve saat: 12 Kasım 2022, 16.00

Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, “Mimarlar Kitaplarını Anlatıyor” başlığı altında yeni bir söyleşi serisi başlatıyor. Serinin ilk konuğu Tuğba Cestel.

“Hızlı süreç beklentileri içerisinde serbest piyasa ortamına göre biçimlenerek ortaya çıkan yapıtların, çevrelerinden kopuk birer tekil nesne olarak tasarlanmasının sorgulandığı kitap, mimarlık pratiğine eleştirel bir dil ile yaklaşıyor. 20. yüzyıl mimarlığının kökenlerini incelemek, 1960 sonrasında kavramsal sanat ile birlikteliğini irdelemek ve kültürel konumunu analiz etmek, günümüze kadar uzanan değişimini gözlemlemek Marka Mimarlığın Kökenleri’nde ele alınır. Beuys, Vostell gibi kavramsal sanatçıların; Deleuze, Foucault ve Baudrillard gibi kuramcıların; Gehry, Koolhaas, Rossi, Herzog & de Meuron, Zumthor, Rossi gibi ‘star’ mimarların çalışmaları, yorumları, yapıları üzerinden okumalar yaparak incelenir.”

Tuğba Cestel Hakkında

“Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Cestel, 2005-2015 yılları arasında İstanbul’da bulunan mimari ofislerde, farklı ölçeklerdeki mimari projelerin tasarım ve uygulama aşamalarında yer alır. 2017 yılından itibaren üniversitelerde öğretim görevlisi olarak akademik hayata atılan Cestel, aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı, Bina Araştırma ve Planlama Bölümü doktora programında eğitimini sürdürür. Mimarlık alanındaki sektör tecrübesi ile akademi dünyasını birleştirme üzerine yoğunlaştığı çalışmaları, düşünsel bir aktivite alanı içerisinde harmanlayarak, çeşitli mecralarda yayınlanmaya devam eder.”

 

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

12:Kasım 2022, Cumartesi - 16:00 - 12:Kasım 2022, Cumartesi - 18:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy