Cts22Ara17:00- 21:00Ayın Konuğu: Dilşat Zülkadiroğlu: “Güneşin Çocukları”17:00 - 21:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Panel-Konferans

Detaylı Bilgi

Ayın Konuğu Programı

Dilşat Zülkadiroğlu: “Güneşin Çocukları”

(Belgesel film gösterimi ve söyleşi)

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 2018 yılına, 68 kuşağını anlatan “Güneşin Çocukları” belgesel film gösterimi ve “Afişe Çıkmak: Solun Görsel Serüveni” başlıklı sergi ile veda ediyor.

Ocak 2015’ten itibaren düzenlediğimiz ve farklı disiplinden bir uzmanın konuşmacı olarak katıldığı “Ayın Konuğu” buluşmalarının bu dönemki üçüncü konuğu Dilşat Zülkadiroğlu ve belgesel filmi “Güneşin Çocukları” olacak.

Şubemizin “50 Yıl Sonrasından 68’e Bakmak” etkinlikleri kapsamında planlanan “Ayın Konuğu” buluşması, “Güneşin Çocukları” belgesel film gösteriminin ardından yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu ile gerçekleştirilecek söyleşi ile devam edecek. Aynı zamanda, 8 Aralık 2018 tarihinde açılışını yaptığımız “Afişe Çıkmak: Solun Görsel Serüveni” sergisi de gezilebilecek.

Etkinlik, 22 Aralık 2018 Cumartesi günü Mimarlar Odası Karaköy binasında gerçekleştirilecek. Saat 17.00’da başlayacak olan film gösteriminin ardından saat 18.30’da söyleşi düzenlenecek.

 

GÜNEŞİN ÇOCUKLARI -İstanbul’un Üç Baharı-

1968-1970 İstanbul DÖB ve DEV-GENÇ belgeseli

Yönetmen: Dilşat Zülkadiroğlu

68 Hareketinin 50. yılında dönemin gençlik liderleriyle yapılan söyleşi ve fotoğraflarla yapılan bu röportaj- belgeselde 1968, 1969 ve 1970 yıllarında İstanbul meydanlarını ve sokaklarını dolduran gençliğin anıları paylaşılıyor.  Deniz Gezmiş’in başkanı olduğu Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) ve DEV-GENÇ’in tarihi 25 tanığın sözleriyle anlatılıyor.

68 Dönemi dünyada ve ülkemizde çok önemli bir dönemdir. Bir taraftan soğuk savaş rüzgârları eserken bir tarafta ulusal kurtuluş savaşları, antiemperyalist ve demokratik mücadeleler tüm dünyayı derinden etkiliyordu. Küba Devrimi, Çin Kültür Devrimi, Vietnam Savaşı, Amerika’da siyahların ve savaş karşıtlarının direnişleri, Çekoslovakya’da, Fransa’da, Almanya’da ve daha pek çok ülkede gençlerin sokak hareketleriyle dünya bugünkünden çok farklı bir dünya idi. Dünyanın bu “hallerini” ülkemiz farklı bir boyutta ve ruhta yaşadı.  Cumhuriyet kuşağı olan ana-babalarından farklı ama tarihten bağımsız olmaksızın bir karşı çıkış, bir direniş ve bir isyanla sokaklara döküldüler, akın akın güneşi zapt etmeye yürüdüler.

İstanbul’daki devrimci gençlik hareketlerini bütün ateşiyle yaşamış, hemen hepsi Deniz Gezmiş’in arkadaşı olan 25 kişi, -dönemin gençlik liderleri, militanları ve gazetecileri- o günleri bir belgeselde anlattı. Her birinin bugünden geçmişe bakışları ve anıları elbette sürdürdükleri yaşamların da etkisiyle birbirlerinden çok farklılık göstertiyordu. Belgeselde tanıkların ortak anılarına yer vermeye özen gösterildi. DÖB ve DEV-GENÇ’in temel özelliği olan “ortak akıl” günümüze en doğru bir şekilde ancak “kolektif bellek” olarak taşınabilirdi.

Belgeselde tanıklar 1968-1970 arasındaki gençlik hareketlerini İstanbul özelinde, 1968 üniversite işgallerinden Samsun-Ankara Yürüyüşüne, Komer protestosundan Kanlı Pazara, 1969 Haziran’ı sokak çatışmalarından 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişine kadar bütün olaylarda anlatırken, özel hayatlarından ve duygularından da söz ediyorlar.

Tanıklıklarıyla 68’ in 50. Yıl dönümünde geçmişin gerçeğini günümüze taşıyanlar:

Bedriye Gürkan, Berin Uyar, Bozkurt Nuhoğlu, Cavit Kavak, Ergin Konuksever, Eyüp Yıldırım, Ferit İlsever, Gökalp Eren, İnci Beşpınar, Işıtan Gündüz, Kazım Kolcuoğlu, Mehdi Beşpınar, Mehmet Atay, Mustafa İlker Gürkan, Mustafa Karşılayan, Mustafa Lütfü Kıyıcı, Mustafa Zülkadiroğlu, Namık Kemal Boya, Saim Kurul, Sarp Kuray, Şermin Çetiner, Şükran Soner, Şükrü Ceyhan, Yücel Gürsel, Zihni Çetiner.

 

Dilşat Zülkadiroğlu 

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Atölyesi’nde okudu. Yayın ve müzik sektöründe grafik tasarımcısı olarak çalıştı. Seksenli yıllarda kendi atölyesini kurdu. Atölyesinde Moda ve dekorasyon alanında uzun süre üretim yaptı. Buradaki çalışmaları onu sevdiği sektörde; sinemada sanat yönetmeni olmaya götürdü. 20 ye yakın sinema ve televizyon filminde, 10’a yakın TV dizisinde Sanat Yönetmeni ve kostüm tasarımcısı olarak çalıştı. Film sektöründeki “dehşetengiz” çalışma koşulları sonucunda aldığı bir kararla bu alanda çalışmayı bıraktı.  Kendi imkânlarıyla hiç bir kurum ve kişiden maddi yardım almaksızın belgesel filmler üretmeye başladı.  Yaşadığı ve tanık olduğu olayları gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarabilmeyi hedefleyen belgesellerin üretimi sırasında bu görevi ortak olarak yerine getirmeyi amaçlayan farklı ülke ve yaşlardaki “evlatlarının” gönüllü yardımları en büyük desteği oldu.

Belgeselleri:

Zamanın Gülen Yüzleri (Darüşşafaka Bağışçıları ve Huzurevleri konulu)

Ülkemin Aydınlık Yüzü (Darüşşafaka eğitim sistemi ve dayanışma ruhunu anlatıyor)

Son Süvari (Gazeteci Ergin Konuksever’in anıları ve objektifiyle ülkemizin yakın tarihi)

Haziran Devrimcidir

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi.

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

22 Aralık 2018, Cumartesi - 17:00 - 22 Aralık 2018, Cumartesi - 21:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Zoom Üzerinden Online Yapılacaktır.