Yeniden Görülen Gezi Davasının İkinci Duruşması Yapıldı

Yazar- MO İstanbul 3 Aralık 2021 Cuma

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Çarşı ve Gezi Parkı Davalarının birleştirilmesinden sonraki ikinci duruşma 26 Kasım 2021 tarihinde Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı’nda görüldü. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın da bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi, gazeteci, milletvekili ve siyasetçinin de takip ettiği dava öncesinde Taksim Dayanışması adına bir basın açıklaması yapıldı.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen tarafından okunan Taksim Dayanışması’nın basın açıklamasında “Ülkemizin toplum, kent ve demokrasi tarihinin en parlak, en onurlu sayfalarından biri olan Gezi Direnişi, Anayasal bir zeminde gerçekleştiği yargı kararlarıyla iki kez tescil edilmesine rağmen, hukuka ve gerçeğe aykırı, tümüyle mesnetsiz iddialarla, üçüncü kez yargılanmak isteniyor. Toplumsal muhalefetin en temel hak ve talepleri suç unsuru gibi gösterilmek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılmak isteniyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrınca “Gezi Direnişi’ni bir kez daha yargı marifetiyle karalama çabanız beyhudedir! Gerçekleri çarpıtmanıza izin vermeyeceğiz! Sipariş senaryolarınızla, milyonlarca insanın, demokratik hak ve talepleri için, parklarda, meydanlarda, sokaklarda; özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için ortaya koyduğu direnişi kirletmenize izin vermeyeceğiz” denildi.

Daha önce SEGBİS ile duruşmalara katılan Kavala bu duruşmaya katılmadı. Mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 17 Ocak 2022’ye ertelendi.

Yazar- MO İstanbul 3 Aralık 2021 Cuma