Yeni Yayın: “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Cengiz Bektaş”

Yazar- MO İstanbul 27 Eylül 2023 Çarşamba

Dizi Editörü ve Yayına Hazırlayan: H. Bülend Tuna Katkıda Bulunanlar: Fatma Öcal Al, Ü. Özlem Ünver Göçer Kapak Tasarım: Nilgün Kara Babacan Grafik Tasarım / Uygulama: Ebru Laçin Kilci Konu / Alt Konu: Mimarlık / Söyleşi, Biyografi Yayınevi: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yayınları Basım Tarihi: Eylül 2023 Dil: Türkçe Sayfa Sayısı: 288 ISBN: 978-605-01-1577-2

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık ortamına farklı yönleriyle katkı sağlamış, Mimarlar Odası’nın çalışmalarında iz bırakmış meslek büyükleriyle gerçekleştirdiği yayın çalışmalarını sürdürüyor. Meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi ve kitaplaştırılmasının amaçlandığı “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi, Cengiz Bektaş kitabıyla devam ediyor.

Cengiz Bektaş’ın farklı ortamlarda gerçekleştirilmiş kapsamlı söyleşilerinden, Bektaş üzerine yazılmış yazılardan, 26 Ocak 2018’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilen “Cengiz Bektaş Mimarlığı” panelindeki sunuşlardan Bektaş’ın hayli kapsamlı kişisel arşivine kadar bilgiler bulacağınız bu kitap; onun mimarlık, şiir ve sanatla dolu dolu geçen yaşamının izini sürüyor.

Bektaş’ın anısına saygıyla…

*

“Cengiz, içinde var olduğu ortamın yaratılması ve korunması için, dur durak bilmeden çabalardı. (…)Türkiye’nin aydınlanması ve güzel geleceğiydi düşlediği. Bunun için kendi payına düşeni, halkından kopmadan, her meslekten insanla birlikte – ortak çabayla ve herkese yayarak yapmaya çalışırdı.”

Gönül Bektaş (Önsözden)

“Çok doğal benim için sizin de bildiğiniz, benim de bildiğim sözcüklerle, ama aynı sözcüklerle siz başka şiir yazıyorsunuz, ben başka şiir yazıyorum. Yoktan var ediyorsunuz olayı, mimarlık da öyle. Kum, demir, çimento; herkes her şeyi biliyor, hiç bilinmeyen bir şey yok, ama gene yoktan var ediyorsunuz. Ben genellikle mimarlıkta iyi çözümlere ulaştığım zamanlarda iyi şiir yazdığımı biliyorum. Bu bana yetiyor.”

(Arka kapak yazısı) 

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)

e-posta: mivkitabevi@gmail.com

Yazar- MO İstanbul 27 Eylül 2023 Çarşamba