Yeni Yayın, Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Çelen-Güven Birkan

Yazar- MO İstanbul 10 Ocak 2020 Cuma

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor. Mimarlığın her alanında çalışma yürütmüş değerli meslektaşlarımızın katkılarının derlenmesi, alanlarıyla ilgili aktarabileceklerinin yayına dönüştürülerek kalıcılaştırılması ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatıyor.

Dizinin diğer kitaplarından farklı bir anlatımla, Çelen Birkan ve Güven Birkan’ın kronolojik de olmayan bir yaklaşımla meslek yaşamlarının “Tortu”sunu derleyerek aktardıkları, çalışma ortamlarından paylaştıkları anıları son derece ilginç ve öğretici. Bu yayın, geçmişten geleceğe neler aktarabileceğimize, deneyimlerimizi nasıl anlamlı kılabileceğimize iyi bir örnek oluşturuyor.

*

Her yaşam geleceğe ışık tutan ve onu besleyen deneyler bütünüdür, öğretidir. Birkanların yaşam öyküsü; mimarlık eğitimi ile edindiğimiz değerleri sahiplenmenin-bilimsel çalışmanın, meslek ortamında ahlaklı olmanın, eğitimimize olanak sağlayan halkımızla bütünleşmenin, yaşadığımız ve müdahale ettiğimiz çevremize karşı duyarlılığın, ortaklaşmanın, dayanışmanın, paylaşmanın öyküsüdür. Bu yoğunluğu özveriyle, sabırla ve tevazu ile yaşadılar. Düşünceleriyle, davranışlarıyla, yazdıklarıyla ve çalışkanlıklarıyla iz bıraktılar, örnek oldular. (Yavuz Önen)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)

e-posta: mivkitabevi@gmail.com

Dizi Editörü

Bülend Tuna

Yayına Hazırlayan

Fatma Öcal Al

Tasarım Uygulama

Ebru Laçin Kilci

Kapak Tasarımı

Nilgün Kara Babacan

Konu / Alt Konu

Mimar / Söyleşi, Biyografi

Yayınevi

TMMOB Mimarlar Odası

İstanbul BK Şubesi Yayınları

Basım Tarihi

Aralık 2019

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

274

ISBN

978-605-01-1326-6

Yazar- MO İstanbul 10 Ocak 2020 Cuma