Yeni Yayın: “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: C. Sami Yılmaztürk”

Yazar- MO İstanbul 4 Haziran 2021 Cuma

Dizi Editörü ve Yayına Hazırlayan: H. Bülend Tuna

Tasarım Uygulama: Ebru Laçin Kilci

Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan

Konu / Alt Konu: Mimar / Söyleşi, Biyografi

Yayınevi: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yayınları

Basım Tarihi: Mayıs 2021

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslektaşlarımızla ilgili yayın çalışmalarına devam ediyor. Bu kitapla da sevgili Sami Yılmaztürk’ün portresini aktarıyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi denilince çoğu üyemizin en çok aşina olduğu isimlerin başında gelir Sami Yılmaztürk. Uzun sürelere yayılan meslek odası içindeki çalışmaları nedeniyle de müthiş bir hafıza birikiminin sembol isimlerindendi. Kent mücadelesinde, teknik gezilerde, genel kurullarda, danışma kurullarında ve toplantılarda kimi zaman gülümseyen kimi zaman da heyecanlı karelerde bizimle olmaya devam ediyor.

Bu kitapla; Odamızın gönüllüsü, profesyoneli, yöneticisi ve en önemlisi Oda çalışmalarının yılmaz emekçisi olan Sami Yılmaztürk’ün yakınlarının, arkadaşlarının ve yoldaşlarının kaleminden onun hayata bakışının, kente ve doğaya yaklaşımının, Mimarlar Odası’nın kendi yaşamındaki öneminin hatta en önemli parçası olduğunun tanıklığını yapacağız.

*

Yaşadıklarımız sadece meslek odalarının yöneticilerinin sorunu değildir, Türkiye’nin geleceği sorunudur. Muhalefetin, giderek tüm toplumun susturulmaya çalışıldığı koşullarda düşüncemizi açıklamaktan asla geri durmadık, bu yüzden de bugün olduğu gibi tehdit ve baskılarla karşı karşıya kaldık.

Mimarların her dönem olduğu gibi bugün de toplumun en ilerici kesimlerinden biri olarak ülkenin geleceğine sahip çıkma iradesini göstereceğine olan inancımız tamdır. Bugün yaratılan karanlığa karşı sadece mesleki haklarını savunmak için değil, ülkemizin geleceğine de sahip çıkmak için görev alan, göreve talip olan tüm meslektaşlarımızı kutluyorum.

Ülke genelinde yaşadığımız tüm olumsuz süreçleri en geniş toplumsal dayanışma sayesinde, meslek alanımızdaki sorunları ise tüm mimarları kucaklayan mesleki dayanışmamızdan güç alarak en az zararla aşabileceğimizi bilmemiz, geleceğe yönelik umut beslememizi sağlamaktadır. (Sami Yılmaztürk)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi

Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul

Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)

e-posta: mivkitabevi@gmail.com

 

Yazar- MO İstanbul 4 Haziran 2021 Cuma