Ana Sayfaya Dön

XIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali – Festival


XIII. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ BELGESEL VE ANİMASYON FİLMLERİ YARIŞMA FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Yarışmaya, internet üzerinden ve doğrudan olmak üzere toplam 90 ülkeden, 1036 film için başvuruda bulunulmuş ve ön elemeyi geçen 97 film arasından yapılan seçimlerde aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. Başvuruda bulunulan filmlerin %67.2’sini belgeseller, %32.8’ini animasyon filmler oluşturmaktadır.

Ayrıca; Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalimizin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 7 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilmektedir.

Ödül alan filmler 19 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan törende açıklanacaktır.

Finalist filmler:
Belgesel Dalı (37 film) :
Redemption Square – John Moody – A.B.D.
Cracks – Dimitra Kofti – Almanya
The Watson’s Hotel –Ragunath V, Nathaniel Knop, Peter Rippl – Almanya
Istmo –Estefanía Santiago – Arjantin
Testa – Karl-Heinz Klopf – Avusturya
60 Elephants: Episodes of a Theory – Sasha Pirker, Michael Klein – Avusturya
Sabaudia – Lotte Schreiber – Avusturya
MAU – Theo Willems – Çin
Draw Me a Raft – Catherine Ricoul – Fransa
August in the City – Yasemin Akıncı, Delphine Ménoret – Fransa
All by Marseille – Eva Stotz – Fransa
The Motherland – Shibu Prusty – Hindistan
Those Stars in the Sky –Deba Ranjan – Hindistan
Territory of the Beings –Mirte van Duppen – Hollanda
M’Hamid Oasis Morocco – Monika Koeck – İngiltere
Sunlight – Jim Stephenson – İngiltere
Instruments in the Architecture: Building The Pianodrome –Austen McCowan, Will Hewitt – İngiltere
The Jury’s Cut – Xavi Campreciós, Pep Martín – İspanya
Amphisculpture – Luca Cococcetta , Marco Zaccarelli – İtalya
Alis Ubbo – Paulo Abreu – Portekiz
Göçün 8 Şiiri –Kurtuluş Özgen – Türkiye
Dönüşüm –Erhun Altun – Türkiye
Asfaltın Altında Dereler Var! –Yasin Semiz – Türkiye
Ev – Felat Erkozan – Türkiye
Metruk Vaha – Mehmet Köprü – Türkiye
Anafartalar – Galip Kürkcü – Türkiye
Kördüğüm – Selim Uyar – Türkiye
Büyük Karaosmanoğlu – Selin Toklar – Türkiye
95 cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları –Ayşe Adanalı – Türkiye
Zingal Son Kuşak – İzzet Arslan – Türkiye
Germiyan’ın Renkleri – Aziz Alaca – Türkiye
Mavi Otel – Hasan Basri Özdemir, Emre Karadaş – Türkiye
Kimsesiz Evler – Servet Sözdemir – Türkiye
Kadınlar Ülkesi – Şirin Bahar Demirel – Türkiye
Imaginary City –Kristina Borhes, Mzm Projects – Ukrayna
My Cosmos – Natasha Tzeliuba, Yuliia Appen – Ukrayna
The Great Fire of Salonica: Birth of a City –Gregory Vardarinos – Yunanistan

Animasyon Dalı (4 film):
The Juggler – Iuri Moreno – Brezilya
Stapelgek – Melroy Smid – Hollanda
Iam Twisq – Red Wong, Ray Mok – Hong Kong
In Passing – Esther Cheung – Kanada