UIA 28. Dünya Mimarlık Kongresi ve 29. Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Yazar- MO İstanbul 10 Temmuz 2023 Pazartesi

UIA 28 Dünya Mimarlık Kongresi ve 29. Genel Kurulu 2-9 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kopenhag-Danimarka’da gerçekleştirildi. Mimarlar Odası toplantılara ve Genel Kurula, KTMMOB Mimarlar Odası ve Mimarlar Odası delegeleri ile katılım sağladı. Mimarlar Odası’nın 2000 yılı sonrası Mimar Sinan Büyük Ödülü almış isimlere odaklanan “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Girerken Türkiye’de Çağdaş Mimarlık” başlıklı sergisi izleyicisiyle buluştu.

2021 yılında; ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen 27. Mimarlık Kongresi ve 28. Genel Kurulun ardından toplantılar yeniden yüz yüze düzenlendi.

2026 UIA 29.Dünya Mimarlık Kongresi Barselona-İspanya’da Gerçekleştirilecek

29.Dünya Mimarlık Kongresi ve 30.Genel Kurul toplantısı 2026 yılında Barselona-İspanya ev sahipliğinde düzenlenecek. Barselona ayrıca UNESCO-UIA 2026 Dünya Mimarlık Başkenti olacak.

1996 yılında UIA Dünya Mimarlık Kongresine ev sahipliği yapan Barselona, Kongreye ikinci kez ev sahipliği yapan ilk şehir olacak.

Genel Kurul son oturumunda; 2029 yılında gerçekleştirilecek olan 30.Dünya Mimarlık Kongresi ve 31.Genel Kurul için Pekin-Çin ev sahibi olarak seçildi.

2024 yılında UIA Uluslararası Forumu Kuala Lumpur-Malezya’da, Malezya Mimarlar Enstitüsü (PAM) tarafından organize edilecek. Etkinlik “İnsanlık ve Sürdürülebilir Büyüme” temasıyla düzenlenecek.

UIA Başkanlığı’na Regina Gonthier (İsviçre) Seçildi

9 Temmuz 2023 tarihinde tamamlanan seçimlerin sonucunda 2023-2026 Dönemi UIA Başkanlığı’na Regina Gonthier (İsviçre) seçildi. Yeni dönem Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı, İsviçre Mimarlar Konferansı (CSA) Başkanı Regina Gonthier; Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) Delegeliği ve UIA I. Bölge Konsey Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

UIA ve ACE görevleri süresince tüm çalışmalarda Mimarlar Odası ile koordinasyon ve işbirliği sağlanmasında rol alan Regina Gonthier, ülkemizde yaşanan 6 Şubat 2023 tarihli depremlerin ardından da mesleki dayanışma ve desteklerini paylaşmıştı.

UIA Konseyi II. Bölge Asıl Üyeliğine Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu, Yedek Üyeliğine Doç. Dr. Tonguç Akış Seçildiler

Mimarlar Odası, UIA 2023-2026 döneminde görev yapmak üzere Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu’nu UIA Konseyi II. Bölge asıl üyeliğine, Doç. Dr. Tonguç Akış’ı ise UIA Konseyi II. Bölge yedek üyeliğine aday göstermişti.

9 Temmuz 2023’te tamamlanan seçimlerin sonucunda; UIA 2023-2026 döneminde görev yapmak üzere Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu UIA Konseyi II. Bölge asıl üyeliğine, Doç. Dr. Tonguç Akış ise, UIA Konseyi II. Bölge yedek üyeliğine seçildiler.

Prof. Dr. Ayşen CİRAVOĞLU; 47.Çalışma Dönemi (2020-2022) Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış ve halen Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Tonguç AKIŞ; 46.Çalışma Dönemi (2018-2020) Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış ve halen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu ve Doç. Dr. Tonguç Akış, Mimarlar Odası’nda uluslararası ilişkiler, yayın, mimarlık eğitimi, sürekli mesleki gelişim, vb. gibi çalışma alanlarında aktif olarak yer almakta; Uluslararası İlişkiler Komitesi, Yayın Kurulu, Ekolojik Mimarlık ve Enerji Etkin Yapılar Çalışma Grubu vb. gibi ekiplerde üyeliklerini sürdürmektedirler.

Yeni seçilen UIA Konseyi II. Bölge üyelerimizi kutluyor, ülkemizde ve dünya ülkelerinde meslek alanımıza olumlu katkılar sağlayacak başarılı ve verimli bir çalışma dönemi diliyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI

Yazar- MO İstanbul 10 Temmuz 2023 Pazartesi