TMMOB’u Zan Altında Bırakan Açıklamayı Kınıyoruz

Yazar- MO İstanbul 18 Haziran 2020 Perşembe

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş tarafından 16 haziran 2020 tarihinde “Özel Ağaçlandırma Alanları” hakkında Facebook üzerinden yapılan ve çeşitli internet sitelerinde yer alan açıklamada TMMOB’ye karşı kullanılan gerçek dışı ifadeler üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 17 Haziran 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB’u Zan Altında Bırakan Açıklamayı Kınıyoruz

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş tarafından 16 haziran 2020 tarihinde “Özel Ağaçlandırma Alanları” hakkında Facebook üzerinden yapılan ve çeşitli internet sitelerinde yer alan açıklamada TMMOB’yi ilişkin ifadelerini şaşkınlık ve üzüntü ile karşıladık. Durmuş’un açıklamasında yer alan “Buradan TMMOB’yi de uyarıyorum, size bağlı bir odanın mesleğe ihanetine sessiz kalamazsınız” ifadelerini, kurumsal kimliğimize yönelik haddini aşan bir saldırı olarak görüyoruz.

23 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ağaçlandırma Yönetmeliği’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan sendika başkanının neden TMMOB’yi uyarma ihtiyacı hissettiğini anlamış değiliz.

TMMOB 6235 sayılı yasayla kurulan ve bünyesinde mühendis, mimar ve şehir plancısı Odalarını barındıran bir meslek teşekkülüdür. Yasaya göre Odalarımızın her biri kamu tüzel kişiliği statüsündedir. TMMOB’nin Odaların kendi meslek alanlarında yürüttükleri faaliyetler konusunda yasalarla verilmiş bir yaptırım yetkisi bulunmamaktadır.

TMMOB’nin ormanlarımızın amaç dışı kullanılması, ormanlık alanların rant eksenli politika ve uygulamalarla tahrip ve talanına karşı yürüttüğü kararlı mücadele tüm ülke kamuoyunca bilinmektedir. Kaz Dağlarından Cerattepe’ye, Munzur Vadisinden Acarlar Longozuna, Kuzey ormanlarından Akdeniz bölgesindeki ormanlara kadar yanlış proje ve uygulamaların karşısında bilimsel, teknik ve hukuksal olarak yürüttüğümüz mücadele ortadadır.

Hal böyleyken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çıkarttığı “Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği” ve bu konuda Orman Mühendisleri Odası’nın tutumu üzerinden TMMOB’yi zan altında bırakacak şekilde TMMOB’yi uyarıyoruz” içerikli bir açıklama yapmak en hafif deyimiyle ya bilgisizlikten kaynaklıdır ya da hedef saptırma amaçlıdır.

Orman-İş sendikasını tepkisini söz konusu uygulamanın sorumlusu olan Orman Bakanlığı ve siyasi iktidara yöneltmeye, yıllardır ısrarla izlediği bilimden, toplumdan, ülke zenginlik ve kaynaklarının korunmasından yana mücadele çizgisi nedeniyle bu kesimlerin hedefinde olan TMMOB’nden özür dilemeye davet ediyoruz.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar- MO İstanbul 18 Haziran 2020 Perşembe