TMMOB İstanbul İKK’dan Seçim Açıklaması

Yazar- MO İstanbul 12 Nisan 2019 Cuma

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, 31 Mart yerel seçimleri sonrası Yüksek Seçim Kurulu’nun KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilenlere mazbatalarının verilmemesi kararı, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığının netleşmesine rağmen hukuksuzca itiraz edilerek kent hizmetlerinin aksamasına sebep olmaları gibi konular üzerine 11 Nisan 2019 tarihinde “Yüksek Seçim Kurulu’nu, Hukukun ve Demokrasinin Gereklerini Yerine Getirmeye, Seçmenin İradesine Saygı Göstermeye Davet Ediyoruz” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

YÜKSEK SEÇİM KURULU’NU, HUKUKUN VE DEMOKRASİNİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEYE

SEÇMENİN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ

31 Mart yerel seçimleri tamamlanmış ancak, tartışmaları henüz bitmemiştir. Seçim hukukunun ülkenin doğusunda farklı batısında farklı, iktidarın kazandığı yerlerde farklı kaybettiği yerlerde farklı işletildiği süreçten geçmekteyiz.

Bu sürece ilişkin en çarpıcı örneklerden biri, Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu, KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilenlere mazbatalarının verilmemesi kararıdır. YSK tarafından seçime girme yeterliliği verilmiş olan adayların, seçimleri kazandıktan sonra aynı YSK tarafından görevlerine başlatılmamaları açıkça bir hak gaspıdır.

İstanbul’da ise tam 11 gündür bir hukuk garabeti yaşanmaktadır. Sn. Ekrem İmamoğlu’nun kazandığının netleşmesinin ardından itirazlar başlamış, YSK 2014 yılında verdiği kararla çelişerek geçersiz oy sayımına hükmetmiş, son olarak Büyükçekmece polisler tarafından abluka altına alınarak ilçede seçmenlere zorla kâğıt imzalatıldığı, insanların yalan beyan vermeleri için baskı altına alındığı iddiaları kamuoyuna yansımıştır.

Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin, seçmen iradesine ve sandıktan çıkan sonuca gösterdikleri “saygı”, demokrasinin işleyişi açısından bizleri kaygılandırmaktadır. Halkın iradesini yok sayan, seçim kurullarını siyasal baskı altında tutan, hukuku işine geldiği gibi işleten anlayış, maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

Önemle altını çiziyoruz, YSK tarafından yaratılan bu belirsizlik sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinde; ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, araç kiralama, gayrimenkul kiralama vb. tüm işlerin durdurulması gerekmektedir.

Sürecin geciktirilmesi İstanbul’da kent hizmetlerinin aksaması, İstanbul halkının mağdur edilmesi gibi sonuçların yanı sıra, hukuka ve demokrasimize de zarar vermektedir. Yüksek Seçim Kurulu’nu tekrardan hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçmenin iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu

Yazar- MO İstanbul 12 Nisan 2019 Cuma