TMMOB: Gerçekten Bu Kapitalizm Nelere Muktedirmiş?

Yazar- MO İstanbul 15 Ocak 2019 Salı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Cumhurbaşkanının katılımıyla Sakarya’nın Karasu İlçesi’nde Acarlar Gölü ve longoz ormanı bölgesinin hemen yanında yer alan ve BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye devredilen alanda kurulması planlanan fabrikaya ilişkin 14 Ocak 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Gerçekten Bu Kapitalizm Nelere Muktedirmiş?

Sakarya’nın Karasu İlçesi’nde Acarlar Gölü ve longoz ormanı bölgesinin hemen yanında yer alan ve 2016 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye devredilen alanda kurulması planlanan fabrikanın temeli, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla atıldı.

Adı geçen bölge ilk olarak 1998 yılında serbest bölge olarak ilan edilmiş ve Birliğimiz tarafından açılan davalar sonucunda Danıştay, son derece değerli ve hassas koşullara sahip, endemik türlerin, benzerine az rastlanır longoz ormanı ve Acarlar Gölünün de içinde yer aldığı bölgenin korunması yönünde karar almıştır. Aynı bölgenin 2007 yılında yeniden serbest bölge olarak ilan edilmesine ilişkin karar, Danıştay tarafından bir kez daha iptal edilmiştir. Ne yazık ki, bu bölgenin çevresel ve doğal önemine ilişkin mahkeme kararlarına rağmen, yargı kararlarının yerine getirilmesi Anayasal bir zorunlulukken idare buna uymamış, yıllar içerisinde bu bölgeye yönelik tahribat ve yapılaşma devam etmiştir.

Daha 3 gün önce katıldığı Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yeşil alanları hedef alan yapılaşmaları “Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor… Doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil” sözleriyle eleştiren Erdoğan’ın, bu sözlerinden sadece 3 gün sonra, doğaya ve çevreye zarar verdiği bilirkişi ve mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş olan BMC Karasu Fabrikasının açılışını gerçekleştirmesi üzerine söyleyecek söz bulamıyoruz.

Söylediği ile yaptıkları arasındaki çelişki Cumhurbaşkanı’nın kendi kişiliğini bağlar elbette ama idarenin başı olarak Cumhurbaşkanının yargı kararlarına uyma zorunluluğu Anayasal bir gerekliliktir.

Temel atma töreni yapılan bölgenin BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye tahsisine ilişkin açtığımız dava süreci devam etmektedir. Geçtiğimiz Haziran ayı içerinde bölgede mahkeme tarafından atanan bilirkişi incelemesi yapılmış ve adı geçen şirketin bölgeye verdiği zararlar tespit edilmişti. Yandaş şirkete devredilen bu arazide, henüz mahkeme süreci devam ederken, oldubitti biçiminde bir yapılaşmaya gidilmesi kabul edilemez.

Dün gerçekleştirilen temel atma töreni, iktidarın çevreye olduğu kadar hukuka da saygı göstermediğinin en açık göstergesidir. Bizler TMMOB olarak çevreyi, doğayı ve toplum çıkarını korumaya, hukuksuzluklarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz”…

Emin KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Yazar- MO İstanbul 15 Ocak 2019 Salı