TMMOB, DİSK, KESK VE TTB KAYYUMLARA KARŞI DİYARBAKIR VE MARDİN’İ ZİYARET ETTİ

Yazar- MO İstanbul 28 Ağustos 2019 Çarşamba

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB yöneticileri Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması üzerine Halkların Demokratik Partisi’nin 18 Ağustos’ta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlattığı protesto eylemlerine 27 Ağustos 2019 tarihinde katılarak destek verdiler.

Diyarbakır’da halk iradesine atanan kayyuma yönelik tepkiler 9’uncu gününde de devam ederken yurttaşlar Lise Caddesinde polis ablukası altında toplandı. Oturma eylemine kent halkının yanı sıra TMMOB 2. Başkanı Selçuk Uluata, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP İstanbul milletvekili Zeynel Özen, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, PSK Genel Başkanı Mesut Tek katılarak dayanışmada bulundu. Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı da eyleme katıldı.

Kitlenin oturma eylemi türküler eşliğinde devam ederken, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, TMMOB 2’nci Başkanı Selçuk Uluata ile sendika üye ve yöneticileri, Lise Caddesi’nde bir araya gelerek, “İrademe dokunma” pankartıyla oturma eyleminin yapıldığı noktaya yürüdü. “Kayyum halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyen kurum temsilcileri, kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şöyle konuştu: “Bir ülkede demokrasinin olmazsa olmaz kuralı, seçme ve seçilme hakkına ve halkın iradesine saygı duymaktır. Halk iradesinin bu kadar açık bir şekilde gasp edildiği bir ülkede, hiçbir hakkın güvencesi yoktur. Bu darbenin hedefi Türkiye’nin dört bir yanında, faşizme ve baskıya teslim olmayan milyonların varlığıdır. Türkiye halklarının ortaya koyduğu bu irade 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kendisini ortaya koymuştur”.

AKP’nin iktidarını sürdürebilmek için kayyum politikalarını devreye koyduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Diyarbakır, Van ve Mardin’e sahip çıkmak Türkiye’ye, memlekete sahip çıkmaktır. Diyarbakır halkıyla dayanışma duygularımızı ifade etmek için buradayız. Kayyum sürecini daha önce de yaşadık. Kürt iradesinin gasp edilmesinin sonucu işsizliktir. Belediyelerden arkadaşlarımız çıkarılmaya başlandı. Halk iradesinin gasp edilmesinin sonucu talandır, hırsızlıktır. İktidar tüm Türkiye’nin vicdanında mahkum edilmiş durumdadır” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylem ardından kitle sloganlar eşliğinde bugünkü oturma eylemlerini sonlandırdı.

TMMOB, DİSK, KESK, TTB Heyeti daha sonra Mardin’e giderek Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı dayanışmada bulunmak amacıyla HDP Mardin İl Örgütünü ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Yazar- MO İstanbul 28 Ağustos 2019 Çarşamba