Şehir Plancısı Büşra Kaleli Yalnız Değildir

MO İstanbul 23 Ağustos 2017 Çarşamba

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu bugün Büyükçekmece Belediyesi önünde işten çıkarılan şehir plancısı  Büşra Kaleli için basın açıklaması düzenledi.

Büşra Kaleli için yapılan basın açıklamasına Büyükçekmece Belediyesi zabıtaları müdahale etmeye çalışarak pankartı yırttı. Yapılan müdaheleye rağmen kadın komisyonu basın açıklamasını tamamlayarak, sürecin takipçisi olacağını ifade etti.

Basın açıklaması metni;

Kadın Mühendisler, Mimarlar, Plancılar Var!

Kadın düşmanlığı her gün beslenir hale geldi. Tacizciler, tecavüzcüler, katiller cezasız bırakıldı, iyi halden faydalandı. Böylelikle kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri hız kesmedi. Kadın düşmanlığı çeşitlenir oldu. Kadınlar şort giydiği için, kahkaha attığı için, sigara içtiği için hedefte artık.

AKP iktidarının 15 yıldır büyüttüğü kadın düşmanlığı ve kadına yönelik ayrımcılıkla birlikte kadın emeği sömürüsü de büyüdü. Kadınlar için esnek istihdam paketleri düzenlendi, kadın emeği ile ilgili düznelemeler torba yasalara sıkıştırıldı. Kadınların hem ev işini, çocuk bakımını, yaşlı bakımını üstlenebilmeleri, hem de esnek çalışmaları öngörüldü bu düzenlemelerde. Yani kadın istihdamı denilince sosyal güvenceden yoksun ucuz emek geldi hep sermayenin ve yönetenlerin aklına.

Kadın emeğini yok sayan, kadın düşmanı, cinsiyetçi ayrımcılığa bir örnek de İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nden geldi. Büyükçekmece Belediyesi yönetimi kadın şehir plancısı çalıştırmak istemedi. Belediyenin hizmet aldığı taşeron firma Master Gayrı Menkul ve Şehircilik Hizmetleri de belediye imar müdürlüğündeki çalışanı, şehir plancısı Büşra Kaleli’yi 1 Eylül’de işten çıkaracağını söyledi.

Meslektaşımız, şehir plancısı Büşra Kaleli bu haksızlığa karşı çıkınca, mesleğine, emeğine sahip çıkacağını ifade edince, bu sefer de Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak’ın tehdidine, hakaretine maruz kaldı.

Bugün burada, Büyükçekmece Belediyesi önündeyiz çünkü Büşra Kaleli yalnız değil. Çünkü evde, sokakta, dolmuşta, işyerlerimizde uğradığımız ayrımcılığı, şiddeti kabul etmiyoruz.

‘Ofiste, şantiyede, plazada, madende, belediyede kadın mühendisler, mimarlar, plancılar var!’ demeye geldik. Çalışma hayatında cinsiyetçi uygulamalara karşı mesleğimiz ve emeğimiz için mücadelemiz ve dayanışmamız büyüyor, duyurmaya geldik.

Henüz işe girmek üzere gittiğimiz mülakatlarda karşılaştığımız cinsiyetçi sorulara,

Erkeklerce belirlenen kadınlara uygun iş pozisyonlarına,

Erkek çalışma arkadaşlarımızla aynı işi yapsak bile düşük ücretlerle çalıştırılmaya,

Hamile olduğumuz için ya da herhangi bir sebeple kolaylıkla işten çıkarılmaya,

Ve hatta kadın olduğumuz için çalışma hakkımızın, yaşam hakkımızın yok sayılmasına izin vermeyeceğiz.

İşyerlerimizde, yaşam alanlarımızda tacize, hakarete, mobbinge izin vermeyeceğiz, emeğimize sahip çıkacağız.

Çalışma yaşamındaki cinsiyeçi uygulamalara, yaşam alanlarımızdaki kadın düşmanlığına karşı kadın dayanışmasıyla direneceğiz, eşit ve özgür bir yaşam kuracağız.

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu

MO İstanbul 23 Ağustos 2017 Çarşamba

Etkinlikler

Cum6Nis - 17HazNis 618:00Haz 17XVI. ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ ve ÖDÜLLERİ, 201818:00 - (Haziran 17) 18:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiKategori:Sergiler

Pzt16Nis - 30Nis 1617:30Nis 302 Yaka 1 Coğrafya: Ayvalık & Lesbos Kırsalı17:30 - 19:30 (30) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan SalonuKategori:Diğer Etkinlikler

Sal24Nis - 8MayNis 2411:27May 841. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul Online Davetiye11:27 - (Mayıs 8) 11:27 İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre MerkeziKategori:Diğer Etkinlikler

Çrş2May17:00- 21:00Çizim Sergisi: Çizgilerle Modern Kavimler Göçü17:00 - 21:00 Legacy Ottoman Hotel İstanbulKategori:Diğer Etkinlikler

Prş3May15:00- 18:00“Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışmalarına Nasıl Hazırlanılır?” Atölyesi15:00 - 18:00 Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Bölge TemsilciliğiKategori:Panel-Konferans