Prof. Dr. Cevat Erder Hocamızı Kaybetmenin Derin Üzüntüsünü Yaşıyoruz

Yazar- MO İstanbul 26 Eylül 2022 Pazartesi

“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Cevat Erder” kitabının tanıtımından…

“ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Cevat Erder, “1961 Anayasamızın 63. maddesinde ‘kültürel, doğal ve tarihi varlıkları korumak hükümete aittir’ diyor. Onun görevidir, deniyor. Sınıfa girer sorarım öğrencilere: Koruduğunuz şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Emanet derler, miras derler. Bu, ne emanet, ne mirastır. Bu, başka bir şeydir. Emaneti niye reddediyorum? Latince konuşanlar, patrimoine diyor. Biz ne Latiniz, ne Çinliyiz, ne de İngiliz. Biz Türkçe konuşuyoruz. Kelimemizin de Türkçe olması lazım. Korumaya çalıştığımız şeyi Türkçe bir kelimeyle ifade etmemiz lazım. Varlık kelimesi çok iyi uyuyor. Koruduğumuz şeyler birer varlıktır. Doğal, tarihi, kültürel varlıktır. Varlık nedir? Yaşayan bir şeydir. Çünkü onlar da doğarlar, yaşlanırlar, ölürler. İyi bakarsan ölmez, benim gibi, mesela 90 yaşına kadar yaşayabilirler. İyi bakımla.” (Cevat Erder)

“Koruma” denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan, ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda kurum ve kuruluşta görev alan, mimarlık eğitimindeki katkıları ve koruma alanında yürüttüğü çalışmalarda gösterdiği tavırlarla örnek bir insan olan ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevresel Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cevat Erder 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

Sahada koruma uygulamaları ve koruma kültürü konusunda yaptığı çalışmalarla mimarlık ortamını daima besleyen, kültür varlıklarının korunması ve bu mücadelenin toplumsallaşması adına Odamız ile meslek uzmanlığını ve bilgisini paylaşarak desteğini her zaman hissettiren Cevat Erder’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ailesine, dostlarına, meslektaşlarına, tüm sevenlerine ve mimarlık ortamına başsağlığı diliyor, hocamızı saygıyla anıyoruz…

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

25 Eylül 2022 tarihinde kaybettiğimiz Prof. Dr. Cevat Erder’in cenazesi 27 Eylül 2022 Salı günü öğle namazında Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği Aile Kabristanı’nda defnedilecektir.

 

Yazar- MO İstanbul 26 Eylül 2022 Pazartesi