Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’i Kaybettik

MO İstanbul 10 Aralık 2018 Pazartesi

Mimar, antropolog, eleştirmen ve yazar Prof. Dr. Bozkurt Güvenç 10 Aralık 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Mimarlığın yanı sıra sosyal ve kültürel antropoloji alanlarında aldığı eğitimle; insana bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşan Güvenç; araştırmalarında insanbilim, kültür, eğitim ve değişim sorunlarına odaklanmıştır. Sosyal antropolojiye dair çalışmalarında en çok kültür kavramı üzerinde duran Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, ülkemizin kültürel ve sosyolojik değişimini ve politikaları irdelemiştir.

Mimarlar Odası’nın Mimarlık ve Kent Buluşmaları ve benzeri -etkinliklerinde yer alarak birikim ve deneyimlerini mimarlık meslek ortamıyla paylaşmıştır.

Kendisini saygı ve sevgiyle anıyor, mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

ÖZGEÇMİŞ
1926 yılında Samsun’da doğdu. Eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, üniversiteye bir yıl devam ettikten sonra devlet bursuyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve mimarlık öğrenimini 1951 yılında ABD’de tamamladı.

Eğitim, felsefe ve yabancılaşma sorunlarıyla ilgilenen Güvenç; Hacettepe Üniversitesi’nde insanbilim bölümünü kurdu. 1969’da doçent, 1977’de profesör unvanlarını aldıktan sonra 1993’te emekli oldu.

MO İstanbul 10 Aralık 2018 Pazartesi

Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali mimarist.tv Dayanışma Mimarlığı Kentsel Arkeoloji Yarışmalar İstanbul Kent Mücadele Arşivi İş / Eleman Arayanlar Web Sitesi

Mimarlar Odası Facebook Sayfası Mimarlar Odası Twitter Sayfası Mimarlar Odası Youtube Kanalı Mimarist.TV Haber Besleme