Mimarlar Odası 2018 Yılı Oktay Ekinci Basın Ödülleri ve Çevreye Katkı Özel Ödülü Sahiplerini Buldu

Yazar- MO İstanbul 5 Nisan 2018 Perşembe

5 Nisan 2018

Son on beş yıllık süreçte ülkemizin tamamında, kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar tüm yapılı ve doğal çevre rant alanları olarak belirlenmiş ve bu alanlarda kamusal yararı gözeten hukuksal denetimler devre dışı bırakılarak, yapılaşmanın önü açılmıştır.

Türkiye’de kimlikli, uygar ve esenlikli bir gelecek için, ülkemize özgü birikimin bir araya gelmesi; sivil demokratik kuruluşlar ve mimarlık, bilim, kültür ve sanat insanları ile birlikte değerlendirme ortamının sağlanması ve bu bağlamda daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda toplumun doğru bilgilendirilmesinde basın çok önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir. Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde Basın Ödülü kent, mimarlık, çevre alanlarındaki çalışmalarında dolayı Özlem Güvemli, Elif İnce, Gila Benmayor, Melih Aşık, Güven İslamoğlu, ve Rıfat Doğan’a verilmiştir. “Datça imara açılıyor! Büyük tartışma yaratacak kritik özelleştirme kararı”, “Bir köşk daha… 25 de bungalov” ve benzeri çalışmaları ile kamuoyunu bilgilendiren değerli gazeteci Sayın Aysel ALP ile “Bakanlık: Termik santraller bölgenin hava kalitesine olumlu etki edecek”, “Çevre mücadelesinde peş peşe kazanımlar” ve benzeri çalışmalarından ötürü değerli muhabir Sayın Uğur ŞAHİN; Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2018 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne layık görülmüştür.

Öte yandan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu; yaşanabilir çevre hakkını engelleyen, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran merkezi-yerel yönetim politikalarına karşı; kentlerimizde ve kırsal alanda yapılı ve doğal çevrede yaşanan tahribatı engellemek amacıyla kent ve çevre mücadelelerine katkı verenleri onurlandırmak amacıyla “Mimarlar Odası Çevreye Katkı Özel Ödülü” vermektedir.

Ödül ilk kez 2016 yılında; Artvin Cerattepe’de maden ocağına ilişkin yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Sayın Nur Neşe KARAHAN’a verilmiştir. Bu yıl; Antalya’nın Finike İlçesi’nde doğaya zarar veren taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen çevre mücadelesindeki üstün gayretleri ve özverileri nedeniyle, 9 Mayıs 2017 tarihinde öldürülen “Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği (TORAÇDER) Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu” üyeleri Ayşin ve Ali Ulvi BÜYÜKNOHUTÇU Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2018 Çevreye Katkı Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Ödül töreni 6 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek 46. Olağan Genel Kurul sırasında gerçekleştirilecektir.

Meslektaşlarımıza duyururuz.

TMMOB MİMARLAR ODASI

 

Yazar- MO İstanbul 5 Nisan 2018 Perşembe