Meslektaşımız Osman Güdü’ye Yapılan Saldırı Kabul Edilemez; Şiddetle Kınıyoruz, Takipçisi Olacağız! 

Yazar- MO İstanbul 5 Şubat 2021 Cuma

Ülkemiz son yıllarda şiddeti gittikçe tırmanan bir linç ve saldırı kültürü ile karşı karşıyadır. Siyaset dilinde yaygın bir argüman olarak yer bulan ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve hedef gösteren nefret söylemi; tercihen bir ifade biçimine dönüşmüştür. Doğrudan saldırıya zemin sağlayan bu hâkim dil, toplumsal düzlemde şiddet eylemleri olarak karşılık bulmaktadır. Son olarak meslektaşımız Osman Güdü’yü hedef alan sözel ve fiziksel saldırı ile bu şiddet ortamı zirveye ulaşmıştır. 

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Anadolu II. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güdü, 4 Şubat Perşembe akşamı 19.50 sularında ofisinin önünde şiddetin hedefi olmuştur. Başına aldığı darbeler nedeniyle tedavisine hastanede devam edilen meslektaşımız; mesleğimizin sorumlulukları doğrultusunda kent, çevre ve demokrasi mücadelesini özveriyle sürdürmektedir. KRT TV’de yayınlanan ‘Kent ve Yaşam’ programının yapımcısı ve sunucusu da olan Güdü aynı zamanda, televizyoncu kimliğiyle bir basın mensubudur. ‘Kamu yararına mimarlık’ anlayışını, halkın haber alma hakkı ile bütünleştiren Güdü’ye yapılan bu saldırı, basın özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Basın mensuplarının, toplumun diğer muhalif kesimleri ile sürekli hedef gösterildiği bu ortamda ‘ifade özgürlüğü’ fiziksel ve sözlü saldırılar aracılığıyla sistematik olarak engellenmeye çalışılmaktadır.  

Meslektaşımız Osman Güdü’ye yönelen bu saldırı; iktidar tarafından aralıksız olarak üretilen şiddet ve nefret dilinin, toplumsal düzende vardığı noktanın açık göstergesidir. Bu tür saldırıları haklı ve meşru gösteren söylemler, benzer saldırılara zemin hazırlamakta, deyim yerindeyse teşvik etmektedir. Toplumu ayrıştıran söylem ve politikalardan derhal vazgeçilmelidir!  

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Anadolu II. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güdü’ye şifa dileklerimizi iletiyor, saldırganların bir an önce yakalanarak arkasındaki güçler ile birlikte yargılanmasını bekliyoruz.  

Demokrasi ve barışın hâkim olduğu, farklı inanç ve kimliklere saygı duyulduğu, basın özgürlüğünün tesis edildiği sağlıklı bir çevre için bu konunun takipçisi olacağımızı ve mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgulamak isteriz.  

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu 

Yazar- MO İstanbul 5 Şubat 2021 Cuma