“MAHALLEM: BAKIRKÖY” Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması Soru ve Cevapları Yayımlandı

Yazar- MO İstanbul 30 Ağustos 2017 Çarşamba

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği

Uluslararası Katılımlı Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması:

“MAHALLEM: BAKIRKÖY”

 SORU-CEVAP

 1. Yarışmacılardan istenenler ( 1/1000 Vaziyet Planı, 1/500 yarışma alanını kapsayan 6 yapı adasının tümünün zemin katı plan kesit ve görünüşleri,Yarışmacı tarafından seçilen en az 2 adanın 1/200 plan, kesit ve görünüşleri Maket fotoğrafları ve/veya 3 boyutlu çizimler aracılığıyla, şema ve eskizler ) yalnızca 2 adet A1 paftalara mı sığdırılacak yoksa yalnızca sunum için mi en fazla 2 adet A1 mi kullanılacak ?

Cevap 1: Şartnamenin 1.10 ve 1.11 maddelerinde belirtildiği gibi 2 adet A1 üzerinde ifade edilecektir.

 

 1. Yüksek lisans öğrencileri yarışmaya katılabiliyor mu?

Cevap 2: Yarışma sadece lisans öğrencilerinin katılımına açıktır.

 

 1. Yarışma için DWG’ye nasıl ulaşabilirim?

Cevap 3: http://www.mimarist.org/mahallem-bakirkoy-mimari-proje-yarismasi/ adresinden “Ekleri indirmek için tıklayınız” linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 1. Mahallem yarışması hakkında bir şey sorabilir miyim? Ben bu sene mezun oldum 2017 içerisinde öğrenci olanlar dahil mi? Katılabilir miyim?

Cevap 4: 1.4 maddede belirtildiği gibi yarışmacıların yarışma süreci içinde öğrenci olduklarına dair öğrenim belgesi sunmaları gerekmektedir.

 

 1. 2017’de mezun olan öğrenciler yarışmaya katılabilir mi? (2017 yılı içerisinde öğrenci olup)

Cevap 5: Bknz. Cevap 4.

 

 1. Yarışmada tasarlanacak olan binaların maksimum 5 katlı olması gerektiği bilgisini vermişsiniz ancak bir ada için m2 ya da m3 bilgisi verilmemiş sınır bize mi bırakılmıştır bu konuda? Bir de vaziyet planında belirtilen ağaçlar aynı yerlerinde sabit kalarak korunması gereken ağaçlar mıdır?

Cevap 6: Yarışmacılara bırakılmıştır. Ağaçların/ yeşil dokunun korunması önerilmektedir.

 

 1. Yapı adalarında konutların arkasında kalan arka bahçelerin içerisinde kalan  bina sınır duvarlarını kaldırabilir miyiz? Bazı yapı adalarında arka bahçelere geçiş yok, geçiş açmak için 1-2 binayı kaldırabilir miyiz ? Bütün adaları kullanmak zorunda mıyız yoksa 6 adanın merkezi olarak gördüğümüz bir yerde yapılaşma ve kamusallaşma yapabilir miyiz?

Cevap 7: Yarışmacılara bırakılmıştır.

 

 1. Merhaba 22 ağustos günü olumsuz hava şartları ve uyarılar sebebiyle geziye katılamadık gezi de oldu mu bilmiyoruz. Ertelenmiş olma yada ileriki bir tarihte yeniden olma durumu olacak mı acaba?

Cevap 8: 8 Eylül 2017, saat:13.00’de ikinci gezi yapılacaktır. Buluşma yeri Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği’dir. Adres: Sakızağacı mah. İstanbul Cad Şinasi Gürünlü Sk. No 21 Bakırköy

 

 1. “Mahallem Bakırköy” adlı yarışmaya katılmak istiyorum ancak önümüzdeki dönem Erasmus’la yurtdışına çıkacağım için okuldan öğrenci belgesi alamıyorum. Öğrenci belgesi yerine “Confirmation Letter” yeterli olur mu?

Cevap 9: Confirmation Letter ile birlikte E-Devlet’ten öğrenci belgenizi alın. İkisini birlikte sunun.

 

 1. Yarışmanızda katılımcılardan istenenler arasında bulunan ; 1/500 yarışma alanını kapsayan 6 yapı adasının tümünün zemin katı plan kesit ve görünüşleri. (yarışma alanının tamamının/ 6 yapı adası zemin katlar/ kamusal alan ilişkilerini gösterecek biçimde) Maddesini tam olarak anlayamadık. Katılımcılardan istenen 1/500 planlarda beklenen şey fonksiyonel bir ayrımı belirtmek mi yoksa bu 6 yapı adasında önerdiğimiz yeni fikirler doğrultusunda kendi tasarımımız üzerinden oluşturduğumuz projenin planları mı olacak? Örneğin tasarımımızda önerdiğimiz fikir doğrultusunda yok saymadığımız yapıların zemin kat planını çizmek mi gerekiyor (eğer gerekiyorsa mevcut yapıların planlarına nereden ulaşabiliriz ) yoksa sadece fonksiyonlarına göre ‘konut’ şeklinde belirtmek yeterli midir?

Cevap 10: 1/500 zemin kat planında yarışmacının 6 yapı adası için önerdiği tasarım İfade edilecektir. Yok sayılmayan/ korunan yapılar kontur olarak ifade edilebilir. Fonksiyonu belirtilebilir.

 

 1. Mevcut konumu değiştirilmeyen konutlarda yapılacak cephe değişiklikleri planda belirtilmeli midir?

Cevap 11: Yarışmacılara bırakılmıştır.

 

 1. Öncelikle henüz birinci sınıfı bitirdik belli başlı derslerin daha eğitimini almadığımız için bir şeylerin eksik olabileceğinden çekiniyoruz fakat fikir yarışması olduğundan teknik şeylerin ne kadar önemli olacağını merak ediyoruz.
  -Bir diğer merak ettiğimiz konu projenin bulunduğu konum gereği belli sınırlandırmalar (kat yüksekliği,konut adedi vb.)  olacak mı ?

-Bir de hangi bilgisayar destekli çizim programlarını kullanabileceğimiz, pafta sayısı, pafta boyutu yada çizimlerin ölçekleri gibi konularda sınırlamalar var mı nereden öğrenebiliriz?

Cevap 12: Tüm bilgi ve belgelere www.mimarist.org adresinden erişebilirsiniz.

 

13.Türkiye’de eğitim gören yabacı öğrenciler mimarlar odasından bir üyelik yaptırması gerekiyor mu yoksa sadece Türk vatandaşı ?? Yarışmaya verdiğiniz plan ölçeği 1/1000 veya 1/100 ??  …. çünkü 1/1000 verdiğinizi söylediniz ama bakınca elimizdeki plan 1/100 ölçeği gösteriyor?

Cevap 13: Yarışmanın 1.4. maddesine bakınız. DWG haritasının ölçü birimi metredir. Plan ölçeğini siz ayarlayabilirsiniz.

 

 1. Yarışma alanında bir çok sayıda konut bulunmakta ve araç trafik aksı vardır . bizim hazırlayacağımız fikir projesinde bu konut ihtiyacına cevap vermemiz gerekiyor mu , ikincisi araç trafiği ve yolları nasıl kullanmamız gerekiyor , örneğin parsel üzerindeki yolları yok sayabiliyor muyuz ?

Cevap 14: Yarışmacılara bırakılmıştır.

 

 

 

 

Yazar- MO İstanbul 30 Ağustos 2017 Çarşamba