Kaz Dağları Büyük İnsanlığı Yardıma Çağırıyor!

Yazar- MO İstanbul 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Kaz Dağları’nın maden sahası ilan edilerek; doğanın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi en önemli çevre ve insanlık suçlarından birisidir.

Kaz Dağlarında küresel yatırımcılar ve iktidar tarafından ortaklaşa yürütülen madencilik faaliyetlerinin yarattığı korkunç çevre ve orman tahribatı; 19 Temmuz 2019 tarihinde Kirazlı Altın Madeni İşletmesine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” ile yeniden kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştır.

Mimarlar Odası kurulduğu tarihten bugüne “kamu ve toplum” yararı ilkesi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında; çağdaş, bilimsel bir planlamaya dayanmayan politikalar ve yatırım kararları ile; doğal çevrenin sistemli bir şekilde rant alanı haline getirilerek yok edilmesine karşı mücadelesini sürdürmektedir.

Bu çerçevede; 23 Ağustos 2019 Cuma günü Kirazlı Altın Madeni İşletme Sahası incelenecek, 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü inceleme sonuçları ve basın açıklamasının paylaşılacağı toplantı gerçekleştirilecektir.

Değerli basın mensuplarımızı, Kaz Dağları Çevre Katliamı ile ilgili yapılacak basın toplantısına katılmaya ve basın açıklamasını kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz.

Kaz Dağları Çevre Katliamı Basın Toplantısı 
Tarih: 24 Ağustos 2019 Cumartesi, Saat: 11.00
Yer : Edremit Belediye Salonu, Edremit/BALIKESİR

TMMOB MİMARLAR ODASI

Yazar- MO İstanbul 21 Ağustos 2019 Çarşamba