Ana Sayfaya Dön

Foto Galeri

Cumartesi Buluşmaları: Simla Sunay

Meslektaşlarımızın, mesleki birikimlerini ve deneyimlerini paylaştığı “Mimarlar Deneyimlerini Paylaşıyor- Cumartesi Buluşmaları” başlıklı söyleşilerimizin 2019 yılındaki ikinci buluşmasında Simla Sunay’ı konuk ettik.

Söyleşi, 20 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 16.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda gerçekleşti.

Simla Sunay:

Simlâ Sunay, 1976 yılında İstanbul’da doğdu.  1998 yılında mimarlık fakültesinden mezun oldu, 2001’de yüksek mimar oldu.  O tarihten beri serbest mimarlık, tasarım, grafik tasarım, bağımsız araştırma, atölye yürütücülüğü ve yazarlık yapmaktadır.

2006 yılında Güneşten Sarı Baldan Tatlı adlı ilk çocuk romanın yayımlanmasından sonra çocuk yazını alanına yöneldi. Çocuk edebiyatına Dağ Kaşındı, Yürüyen Çınar, Kafrika’nın Gölgeleri, Mavi’nin Mutluluğu, Çeşme ve Rüzgâr, Çizmeyi Bilseydim kitaplarıyla devam etti. 2007 ve 2008 eğitim yılında Taksim Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde dar gelirli göçmen ailelerin çocuklarıyla resim ve öykü atölyesi yürüttü. 2007’den bu yana İstanbul’da çocuklara kent bilinci kazandırmak amacıyla çeşitli projeler üretti. Remzi Kitap Gazetesi (2007-2016 arası) ve İyi Kitap adlı dergilerde düzenli çocuk kitabı yorum/eleştiri yazıları yayımlandı. Farklı yaş gruplarındaki çocuklarla Resim ve Öykü, Çocuk ve Sanat, Çocuk ve Mimarlık Atölyeleri yürüttü. Ayrıca yazılarıyla Arkitekt, Arkitera, YEM, Mimarist, Mimarlık Dergisi, Cumhuriyet Kitap, Beyond İstanbul, Amargi Dergi, Başka Haber, Bianet, Deli Kadın, Kültür Servisi, K24, Duvar’da yer aldı. 2013’ten sonra yetişkinler için iki öykü kitabı (İçbahçe, Virgülün Şikâyeti) yayımlandı. 2014-2016 yılları arasında Deli Kadın dergisinin kapaklarını tasarladı. Öyküleri Varlık, Sözcükler, Yokuş Yol’a, Parşomen, Dünden Bugüne Edebiyat Dergisi, Sarnıç, İletişim Takvimi, Öykülem, Öykü Gazetesi’nde yayımlandı. 2018 yılında, Kadın Yazısı Edebiyat Festivali (İsveç-Türkiye) organizasyon komitesinde yer aldı. Hâlâ aynı komitede çalışmalarına devam etmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Kadın Çalışma Grubu üyesidir. “Camilerin Toplumsal Cinsiyet ve Mekân Odaklı İncelenmesi” araştırma projesi üzerine çalışmaktadır. 2019’da Cumhuriyet Kitap Dergi çocuk ve gençlik edebiyatı köşesi ekibine dâhil olmuştur.

Kurucusu olduğu, Eminönü, Hamdi Bey Geçidi Han’daki kolektif kullanımlı odada çalışmakta, Kuzey ve Güneş adında iki oğluyla, İstanbul, Çengelköy ve Gökova’da yaşamaktadır.