DAM’da İki Sergi

Yazar- Hasan Çakır / Dam Notları 10 Ocak 2023 Salı

Sergiden QQ Kulesi maketi

Mimari Dönüşüm ve 2022/23 Ülkeler Arası Gökdelen Ödülü

Arsa spekülasyonu, göç, kentleşme, dijitalleşme gibi türlü çeşitli nedenlerle işlevini yitiren yapılar yıkılır, yerine yeni bir bina dikilir çoğu kez ama artık yıkyapçılık bir norm olmaktan çıkıyor. Şimdilerde rağbet mevcut binaları dönüştürmeye.

Mevcut, sağlam bir binayı – tamir ve tadil ederek – dönüştürmek, kuşkusuz yeni bir yapı eylemi değil ama ekonomik, ekolojik krizler son yıllarda mimari dönüşüm eylemini canlandırdı.

DAM’da Eylül’de açılan “Mimari Dönüşüm Sergisi” yeniden canlanan bu yapı eylemini, mevcut yapıları dönüştürüp yeniden kullanmanın yapı sektörüne katkılarını ve getirilerini ilginç örnekleriyle gözler önüne seriyor.

16 Eylül’de açılan sergi 15 Ocak 2023’e kadar sürecek.

***

Gökdelen Ödülü Finalistler

2022/22 – Ülkeler Arası Gökdelen Ödülü, Sydney kentinin merkezindeki Quay Quarter Kulesi’ni projelendiren 3XN mimarlık bürosuna ve binanın finansçısına verildi. Jüri, ekolojik sorunların arttığı bir zamanda, mevcut bir gökdeleni dönüştürmedeki “mimari yaratıcılığı” ödüle değer bulmuş.

QQ Kulesi Mimari Dönüşüm hareketi için de ilgi çekici bir örnek:

Mimarlar ve mal sahibi arsa üzerindeki 1970’lerden kalma gökdeleni yıkıp atmamış, yerine yeni bir gökdelen dikmemiş. Tadilat ve eklemelerle yeni bir gökdelene dönüştürmüş. Mevcut gökdelenin iskeletini yeni binaya entegre etmiş ve yapı elemanlarının ve malzemelerinin üçte ikisini yeniden kullanmış.  Katlarını birbirine bağlayan ışıklı, düşey atriumlarıyla; Sydney limanına değişik açılardan bakan seyirlikleri, ekolojik façası ve kentin kamusal alanına entegre edilmiş giriş ve teras katlarıyla çevresine uyumlu yeni bir gökdelen yaratmış.

Süregenleşen iklimsel kriz ortamında gökdelen dikmenin ve gökdelenlerde yaşama ve çalışmanın git gide çekiciliğini yitirdiği günümüzde Sydney’in QQ Kulesi ilginç bir mimari yelteniş. Epeydir süregelen gökdelenleri n’etmeli tartışmaları yeniden alevlenecek. Öyle görünüyor.

10 Kasım’da açılan sergi 22 Ocak 2023’e kadar sürecek.

DAM’ın sergilerinde görüntüsel bir gezinti için:

www.dam-online.de

www.international-highrise-award.com

Mimari Dönüşüm

Mevcut Durum

QQ Kulesi zemin kat, maket

QQ kulesi

 

 

Yazar- Hasan Çakır / Dam Notları 10 Ocak 2023 Salı