Çıplak Arama İşkencedir, Meslektaşlarımızın Yanındayız

Yazar- MO İstanbul 9 Kasım 2021 Salı

2013 Temmuz ayında Taksim Dayanışması’ndan kadınlara gözaltı esnasında yapılan çıplak arama davasının ilk duruşması için TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu üyeleri Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. “Çıplak arama işkencedir, insanlık suçudur” diyen kadın komisyonu adına basın açıklamasını TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysel Durgun okudu.

Bugün Gezi Direnişi sürecinde gözaltına alınan Taksim Dayanışmasından kadınların, 2013 yılının Temmuz ayında gözaltında maruz bırakıldıkları “çıplak arama”ya karşı açtıkları davanın ilk duruşması için buradayız. Bu dava ile birlikte, 7 yıl sonra çıplak arama ilk kez “işkence “ olarak nitelendirilmiş oldu ve 3 polis hakkında dava açıldı.

Bir baskı mekanizması olarak yıllardır uygulandığını bildiğimiz, son dönemde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenciler ve Uşak’taki 30 kadının gözaltındayken çıplak aramaya maruz bırakıldıkları beyanlarının kamuoyuna yansıması, yeniden bu insanlık dışı uygulamayı gündeme taşıdı.

TBMM’den bir kadın milletvekilinin “gözaltılarda ve cezaevlerinde çıplak arama olduğuna inanmıyorum” açıklamasına karşı bu işkenceyi yaşayan birçok kadın sosyal medya platformlarından paylaşım yaparak suskunluğunu bozdu. Karakollardaki gözaltılarda, cezaevi görüşmelerinde, her yaşta kadına, hatta çocuklara yapılan işkence ifşa edildi. Bu toplumda kadınların tacizi, şiddeti, işkenceyi şikayet için bile dillendirebilmesi çok kolay değil. Travma, işlemeyen başvuru mekanizmaları, ataerkil baskı ve inkar nedeniyle süreç uzuyor, çözümsüz bırakılıyor. Biz bu dava vesilesi ile bir kez daha diyoruz ki çıplak arama işkencedir, bir insanlık suçudur! Ve bu işkenceye maruz kalan binlerce kadın vardır. Hiçbir kadın, hiçbir insan bu çirkinliğe maruz kalmamalı, sorumlular cezalandırılmalıdır.

Tüm sorumlular cezalandırılıncaya kadar meslektaşlarımızın haklı davalarında yanında olmaya devam edeceğiz.

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu

Yazar- MO İstanbul 9 Kasım 2021 Salı