Basın Açıklaması: Çanakkale’de Yine Orman Yangını, Doğal Değerlerimiz Yok Oluyor !

Yazar- MO İstanbul 23 Ağustos 2023 Çarşamba

Çanakkale’nin Kayadere Köyü Damyeri Mevkiinde 22 Ağustos 2023 tarihinde başlayan orman yangını henüz kontrol altına alınamamış, felaketin boyutları büyümektedir.

Resmi açıklamalara göre 1500 hektar alanı etkileyen yangın nedeniyle Kayadere, Damyeri, Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köyleri tahliye edilmiş; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kampüsündeki yurtlar boşaltılmış, Çanakkale-Çan Karayolu ve Çanakkale Boğazı ulaşıma kapatılmış, Çanakkale uçak seferleri yapılamamaktadır.

Yangından yaralı olarak kurtarılanların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.

Çanakkale’de Temmuz ayında yaşanan ve ekosistemi ve doğal yaşam alanlarının yanı sıra yerleşim alanlarını da geniş ölçekte etkileyen orman yangınlarının yaklaşık bir ay ardından yeni yangın felaketleri yaşanmaktadır.

Artan yangın riskine ve ormanlarımızda yakın dönemde günlerce kontrol atına alınamayan orman yangınları yaşanmasına rağmen yeterli önlem alınmadığı; orman köylülerine ve yurttaşlara afet risklerine karşı eğitim verilemediği, yangınla mücadele eden ekiplere ise gerekli ekipman ve donanımın sağlanamadığı anlaşılmaktadır.

Mimarlar Odası olarak; sahip olduğumuz mesleki uzmanlık ve toplumsal sorumluluklarımız kapsamında, tüm Birimlerimizle birlikte afet baskısı altındaki bölge için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI
MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yazar- MO İstanbul 23 Ağustos 2023 Çarşamba