Arin Zümrüt Derhal Serbest Bırakılsın

Yazar- MO İstanbul 28 Haziran 2020 Pazar

Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımız Arin Zümrüt’ün de aralarında bulunduğu kadınların serbest bırakılması için TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.
Meslektaşımız, Yol Arkadaşımız Arin Zümrüt Derhal Serbest Bırakılsın

Hemen her güne bir hak gaspı ile uyanıyoruz. Kendisinden farklı düşünen tüm kesimlere saldıran siyasal iktidar muhalif kadınlara yönelik saldırılarını giderek artırıyor.

Kadın derneklerine saldırılarak, kadın mücadelesi veren, “makbul olmayan” kadınlar gözaltına alınarak adeta tüm kadın hareketine gözdağı vermeye çalışılıyor. Ancak kadınların mücadelesi susmuyor, susmayacak.

Pandemi sürecinde kadın işsizliği %45.3’e yükseldi. Ev içerisinde ücretlendirilmeyen iş yükü kadınlar için dayanılmaz boyutlara ulaştı. Hakimler ve Savcılar Kurulu kararı ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri askıya alındı ve kadına yönelik erkek şiddeti arttı.

İnfaz düzenlemesi ile pandemi sürecinde siyasi tutuklu ve hükümlüler içeride tutulurken kadınlara yönelik suçlardan dolayı tutuklu olan kişiler serbest bırakıldı. LGBTI+’lara karşı nefret söylemleri devam etti.

Siyasi iktidar ülkemizin imzacısı olduğu uluslararası anlaşmaları da hiçe sayarak tüm bu hak ihlallerine, kadın kıyımına, kadın emeği sömürüsüne gözlerini ve kulaklarını kapadı. Daha da fenası kadın derneklerine ve bu derneklerin aktivistlerine saldırılarını sürdürdü.

26 Haziran günü yine birçok kadın aktivist gözaltına alındı. Arkadaşımız Arin Zümrüt de onlardan birisi. Arin hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi bir şekilde gözaltına alınmıştır.

26 Haziran günü sabahın erken saatlerinde Diyarbakır’da aralarında Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımız Arin Zümrüt’ün de bulunduğu pek çok kadın aktivist gözaltına alındı. Arin, TMMOB içerisinde birlikte mücadele yürüttüğümüz bir kadın yol arkadaşımızdır.

Hukuksuz olarak gözaltına alınan arkadaşımız astım hastasıdır. Pandemi sürecindeki bu gözaltı sağlığı için de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Öte yandan, yine aynı gün gözaltına alınan kadın hakları aktivistleri işkenceye maruz bırakılmıştır. İşkence bir insanlık suçudur.

Başta meslektaşımız Arin Zümrüt olmak üzere, haksız yere gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, işkencenin durdurulmasını ve işkence zanlılarının derhal tespit edilerek yargılanmasını talep ediyoruz.

Yaşasın Kadın Dayanışması.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu

Yazar- MO İstanbul 28 Haziran 2020 Pazar