Araştırmaya Göre Halk, TTB ve TMMOB’ye Cumhurbaşkanlığından Daha Çok Güveniyor

Yazar- MO İstanbul 14 Ocak 2021 Perşembe

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından yürütülen ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2020 yılı sonuçları açıklandı. 26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya göre TTB ve TMMOB Türkiye’nin en güvenilir kurumları arasında üst sıralarda yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre; koronavirüs salgını nedeni ile sektörlerde daralma yaşanması Türkiye’deki işsizlik sorununu büyük ölçüde tetiklerken, kur dalgalanmaları ile yükselen hayat pahalılığı geçim sıkıntısı yaşayan kişi sayısında artış görülmesine sebep oldu.

Araştırma sonuçlarına göre halkın en güvendiği kurumların başında AKP iktidarının hedefindeki Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) geliyor. Bu yıl ilk kez ölçülen Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üst sıralardan en güvenilen kurumlar listesine girdi.

Araştırmaya göre TMMOB güvenilirlik sıralamasında Cumhurbaşkanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargı Kurumları ve Diyanet işleri Başkanlığının üzerinde yer aldı. Listenin sonunda yer alan kuruluşlar ise RTÜK, TUİK, ÖSYM ve Medya Kuruluşları oldu. En az güvenilen kurum, bu sene de değişmeyerek yüzde 31,9’luk oran ile medya kuruluşları oldu. Listenin ilk sırasında TSK yer alıyor.

Raporu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Yazar- MO İstanbul 14 Ocak 2021 Perşembe