7. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu Başladı

Yazar- MO İstanbul 22 Eylül 2023 Cuma

Kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi kapsamında, bu mirası oluşturan yapı ve yapı gruplarının bilimsel ölçütler gözetilerek onarılması ve günlük yaşamımıza katılması süreçlerini değerlendirmek amacıyla 2010 yılından beri ulusal ölçekte düzenlenen Mimarlar Odası Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumlarının yedincisi İstanbul’da düzenleniyor.

Sempozyum 22 Eylül 2021 tarihinde yitirdiğimiz; Türk ve dünya kültürünü ve mimarlığını yorumlayan eserleri ve çalışmalarıyla, çağdaş, bilimsel düşünceyi benimsemiş kadroların ve genç kuşakların yetişmesine büyük katkılar sunan, mimarlık dünyasını aydınlatan; meslek kültürüne ve gelişimine desteğini ömür boyu sürdüren; Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 1990 “Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü” ile Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2021 “Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü” sahibi Prof. Doğan Kuban anısına gerçekleştiriliyor.

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Geliştirilmesi Komitesi üyesi Zeynep Eres ve Genel Başkan Eyüp Muhcu’nun ardından Baha Kuban açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Cafer Bozkurt Prof. Doğan Kuban’ın akademik, mesleki ve tasarımcı yönlerine yönelik sunuşlarını katılımcılarla paylaştılar.

Etkinlik Umut Almaç’ın “Depremin Kültür Varlıllarına Etkileri”başlıklı tematik sunuşuyla devam ediyor.

Etkinlik Koruma alanında çalışan meslektaşlarımızın yanı sıra tüm ilgi duyanların katılımına açık olarak düzenleniyor.

Sempozyum hakkında detaylı bilgi ve program için buraya tıklayabilirsiniz…

Yazar- MO İstanbul 22 Eylül 2023 Cuma