“50 Yıl Sonrasından 68’e Bakmak” Panel/Forumu Gerçekleştirildi

Yazar- MO İstanbul 11 Aralık 2018 Salı

1968 Hareketi’nin 50. yılında, kapsayıcı bir değerlendirme ortamının yaratılması amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından hazırlanan “50 Yıl Sonrasından 68’e Bakmak” Sergisi 8 Aralık 2018 Cumartesi günü açıldı. Açılış öncesinde Işıl Özgentürk, Ertuğrul Kürkçü, Jülide Aral, Yücel Gürsel ve Enis Rıza Sakızlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı bir panel/forum gerçekleştirildi.

8 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’da etkinlik kapsamında düzenlenen panel/forum oturumunun açılış konuşması, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen tarafından gerçekleştirildi. Köymen’in ardından, Ertuğrul Kürkçü politik değerlendirmeleriyle tematik sunuşunu gerçekleştirdi. Ali Rüzgar’ın moderatörlüğünü üstlendiği panel bölümünde; “İşgaller- Sokak Kültür” başlıklı sunumuyla Işıl Özgentürk , “68 ve Kadın Hareketi” başlığıyla Jülide Aral, “68 Öğrenci Hareketleri/ Üniversite İşgalleri” konusuyla Yücel Gürsel ve “68 ve Sanat” anlatımıyla Enis Rıza Sakızlı yer aldı.

“50 Yılında 68’e Bakmak” etkinliğinin devamında Mücella Yapıcı’nın yöneticiliğini yaptığı forum kısmına geçildi. Katılımcıların katkılarının ardından saat 19.00’da Yılmaz Aysan’ın “Afişe Çıkmak” Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

“Afişe Çıkmak: 1963- 1980 Solun Görsel Serüveni” Sergisi

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından 8 Aralık 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilen “50 Yıl Sonrasından 68’e Bakmak” etkinliği kapsamında “Afişe Çıkmak: 1963- 1980 Solun Görsel Serüveni” sergisi açıldı.

Yılmaz Aysan’ın titiz belgeleme çalışmasına dayanan “Afişe Çıkmak” sergisi, 1963 ile 1980 yılları arasında Türkiye sol hareketinden görsel bir panorama sunuyor. Dönemin afişleri, kitap ve albüm kapakları, yayınları ve hatta kartpostalları, yarına olan inancı ve umudu bizlere yeniden hatırlatıyor.

Grafik tasarımını Eray Makal’ın yaptığı sergi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası sergi salonunda ocak ayı sonuna kadar görülebilir.

 

 

Yazar- MO İstanbul 11 Aralık 2018 Salı