2020 Yılı Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülleri ve Çevreye Katkı Özel Ödülü Sahiplerini Buldu

Yazar- MO İstanbul 17 Eylül 2020 Perşembe

Son yirmi yıl içinde ülkemizin tamamında, kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar tüm yapılı ve doğal çevre rant alanları olarak belirlenmiş ve bu alanlarda kamusal yararı gözeten hukuksal denetimler devre dışı bırakılarak, yapılaşmanın önü açılmıştır.

Türkiye’de kimlikli, uygar ve esenlikli bir gelecek için, ülkemize özgü birikimin bir araya gelmesi; sivil demokratik kuruluşlar ve mimarlık, bilim, kültür ve sanat insanları ile birlikte değerlendirme ortamının sağlanması ve bu bağlamda daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda toplumun doğru bilgilendirilmesinde basın çok önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir. Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde Basın Ödülü kent, mimarlık, çevre alanlarındaki çalışmalarında dolayı Özlem Güvemli, Elif İnce, Gila Benmayor, Aysel Alp, Melih Aşık, Güven İslamoğlu, Rıfat Doğan ve Uğur Şahin’e verilmiştir.

“Yatay rant düzeni”, “Bir yetki darbesi daha: İstanbul Boğazı İBB’den alınıp Erdoğan’a bağlanıyor!”, “Yazlık saraya arazi yetmiyor”, “Özelleştirme kıyıya dayandı”, “Saray’a tahsise ‘kamu hizmet alanı’ kılıfı” ve benzeri çalışmalarından ötürü değerli muhabir Sayın Nurcan BİLGE GÖKDEMİR ve ülke genelinde yaşanan çevre tahribatına, toplumsal yaşama, temel insan hak ve özgürlüklerine, yapılı çevrenin, kültürün ve özgürlükçü demokrasinin geleceğine yönelik çalışmaları ile kamuoyunu bilgilendiren değerli gazeteci Sayın  Zafer ARAPKİRLİ; Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2020 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne layık görülmüştür.

Öte yandan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu; yaşanabilir çevre hakkını engelleyen, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran merkezi-yerel yönetim politikalarına karşı; kentlerimizde ve kırsal alanda yapılı ve doğal çevrede yaşanan tahribatı engellemek amacıyla kent ve çevre mücadelelerine katkı verenleri onurlandırmak amacıyla “Mimarlar Odası Çevreye Katkı Özel Ödülü” vermektedir.

Ödül ilk kez 2016 yılında; Artvin Cerattepe’de maden ocağına ilişkin yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Sayın Nur Neşe KARAHAN’a; 2018 yılında ise Antalya’nın Finike İlçesi’nde taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, 9 Mayıs 2017 tarihinde öldürülen Sayın Ayşin ve Ali Ulvi BÜYÜKNOHUTÇU’ya verilmiştir.

Bu yıl; doğal, kültürel ve mimari mirasın korunması için yürütülen çevre mücadelesindeki çok yönlü çalışmaları, üstün gayretleri ve özverileri nedeniyle Prof. Dr. Sayın Doğan KANTARCI ve İstanbul’un silüetini oluşturan önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı ve çevresinin korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı “Haydarpaşa Dayanışması” adına Hasan BEKTAŞ Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2020 Çevreye Katkı Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

  1. Olağan Genel Kurul kapsamında 18 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak olan ödül töreni ile bilgiler aşağıdadır:

GÜN             : 18 Eylül 2020 Cuma Saat: 10.00

YER             : TBB LİTAİ Konukevi

Oğuzlar Mahallesi İlhami Soysal Sokak No:3 Balgat

Çankaya/ANKARA

Değerli basın mensuplarımıza ve kamuoyuna duyurulur.

TMMOB MİMARLAR ODASI

Yazar- MO İstanbul 17 Eylül 2020 Perşembe